Çocukla Geziyorum

DUBAİ – 2.gün Yeni – İç kesimler

The Burj Khalifa, the world's tallest tower at a height of 828 metres (2,717 feet), stands in Dubai March 5, 2012. REUTERS/Mohammed Salem (UNITED ARAB EMIRATES - Tags: SOCIETY CITYSPACE) - RTR2YV3I

01 Nisan Cuma 2016

İç kesim

Burj Khalifa, Dubai Mall, Dubai Akvaryum, Mall of Emirates, Wafi Center, Dubai Outlet Mall

Yeni Dubai, eski liman şehrinden sahil boyunca Abu Dabi ‘ye doğru birkaç dama tahtası bloğu şeklinde üç noktada yükselerek uzayıp gidiyor. Dubai Mall ve Burj Khalifa’nın olduğu bölge, Mall of Emirates’in olduğu bölge ki buranın hemen sahil imagesbandında Burj Al Arab 7 yıldızlı oteli ve Palmiye Adası yer alıyor ve sonuncu olarak da Marina bölgesi,  rakımsız, düz çöl topoğrafyasının insan eliyle yapılan binalarla göğe doğru ivme kazandırılmış noktaları.

İlk iki bölge Dubai Mall ve Mall of Emirates bölgesi iş merkezlerini, Marina bölgesi ise, ağırlıklı olarak konut alanlarını barındırıyor. Küçük bir Marina avm etrafında oldukça geniş bir marina ile etrafında sayısız rezidans ve konut binası, arka fonda da yine sunni göllerle desteklenmiş ultra lüks ve yüksek katlı konut siteleri var. ( detay 3.gün’de )

igesBurj Khalifa

Yapılan sayısız yeni inşaat nedeniyle şantiye görünümünde olan çöl ve hafriyat tozlarının hüküm sürdüğü bu şehirde Burj Kahlifa bir nirengi noktası. Şehre nereden yaklaşırsanız yaklaşın bir şekilde siluetini belli ediyor. Çok yakınına geldiğinizde gökyüzüne bakmaya çalışmak sizi eziyor, büküyor ve yoruyor. Yakından tepesini görmek neredeyse mümkün değil, denemedim bile. Belli bir uzaklıkta olduğunuz sürece ancak binanın tamamını aburj-khalifalgılayabiliyorsunuz ama o zamanda büyüklük etkisi kalmıyor.

2010 yılında tamamlanmış bina 828 metre yüksekliğinde 160 katı kullanılabilir bir yapı. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmış. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamış. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmış. images3KL2ZC7GBu konu çok fazla yükselmeye başladığınızda önemli oluyor elbette. Ayrıca bu dairesel plan aslında kuş bakışı baktığınızda bir çöl çiçeğinin formunu taşıyor. http://www.burjkhalifa.ae/en/index.aspx Hikayesinin detayı ve bilet alma adresi bu.

Biletleri pahalı, internetten yada Dubai Mall içindeki information desk’inden alabiliyorsunuz. Yoğun saatler yani günün ortaları en pahalı olan biletler. İşi şansa bırakmak istemiyorsanız internetten almak lazım çünkü belli saatlerde belli kapasitede bilet satılıyor yani bizim gibi kapıdan alırız deyince bilet bulamayabiliyorsunuz. Hayır illa şu an çıkacağım diyorsanız da adam başı çocuk dahil 500 dirhem gibi gözlerinizi yerinden fırlatan bir rakam istiyorlar.

DSC_0452Yemeyin. Vaktiniz varsa bir gün yada iki gün sonrasının biletlerini sorun. Bize o an için pahalı biletleri satamayacağını anlayınca görevli yola geliyor ve iki gün sonrasına ucuz bilet olduğundan bahsediyor. İki gün sonra sabahın ilk saatlerine 09.00’a alıyoruz, adam başı 125 dirheme. Yani söylenen bedelin beşte biri fiyatına. Kahvaltıyı information desk’inin hemen karşısındaki Carribou kafe de yapmanızı da ayrıca öneririm çünkü sahibi Türk müdür nedir, hem çok güzel simitler hem de Türk kahvesi bulunuyor.

DSC_0459Böyle bir Arap oyununa gelmeden, sabahın erken saatinde kuyruk beklemeden, yukarıda kalabalık arasından dışarıyı görmeye çalışmadan, rahat rahat ve makul fiyata geziyoruz. Dünyanın en yükseğe çıkan, dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 km) ile çıkmak biraz kulakları zorluyor özellikle inerken ama o kadar yumuşak yapmışlar ki ne çıktığınızı ne de indiğinizi anlıyorsunuz.

Yukarıdan görülecek olan da göz alabildiğine çöl ve göz alabildiğine İran denizi arasında bir alçalıp bir yükselen Dubai.

Bu arada çıkışta girerken illaki çektikleri hatıra fotoğrafını satmaya çalışıyorlar. Albüm içinde özel kutulu filan olursa 500 dirhemden başlıyor. Asla diye uzaklaşırken sadece albümlü resmi 250 ye iniyor ve ona da hayır dediğimizde bir kuru resim baskısını, “100 dirhem ver al git” e untitleddüşüyor. Arap pazarlığı her yerde.

Dubai Mall

Dubai MALL bir derya deniz. Emaar yatırımın 2008 yılında tamamladığı 1200 dükkan olan dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Neyin nerede olduğunu bulmanız imkansız gibi. Dolaşırken daimi olarak yer yer konmuş haritalara bakarak gitmek istediğiniz mağazayı bulabiliyorsunuz başka türlü kaybolmak işten değil. Dubai Mallhttp://www.thedubaimall.com/en/Index.aspx

Sadece mağazalardan değil kendi içinde de bölümlerden oluşuyor. Özellikle Fashion” adı altındaki lüks mağazalar bölümü oldukça “ elegan”. Chanel mağazasında Arap hanımlar siyah paltolarının üzerinde gösterebilecekleri tek şey olan Chanel çantalardan alıyorlar. Bir kısım özel ayakkabı bölümü, bir heves girip aslında bu ayakkabıları da öyle her önüne gelenin yani bizim, alıp giyemeyeceğimizi anlayarak fazla dolanmadan çıkıyoruz.

Diğer mağaza oluşumundan ayrı geniş bir alanı da “souk” olarak yani son derece modern bir Kapalıçarşı olarak dizayn etmişler ve burada yerel ürünler satıyorlar. Mado markasını görmek Dubai Mallbizi şaşırtıyor. Genel olarak Dubai de gözümüze takılan Türk markaları Divan, Koton ve Pinko oluyor.

Dubai Mall’un mağaza ve alışveriş olayından başka çok zengin bir yeme içme hayatı var ama kalabalık ve büyüklük o kadar yoruyor ki önümüze çıkan tercihler bizi ziyadesiyle mutlu ettiği için başkalarını aramıyoruz; The Cheese Ckae Factory ve Shake Shake. Her ikisine de Araplardan oldukça yoğun talep var.

Dubai MallDubai Mall’un bir başka özelliği, aktiviteleri. İlk sırada “Dubai Mall Fountain” denilen bahçesinde yer alan yine dünyanın en geniş yapay havuzunda dünyanın en büyük su kütlesi dansı sergileniyor. Oldukça güzel bir Arap müziği eşliğinde fıskiyeler dans ediyor, gündüz 13.00 ve 13.30 da gece ise belli bir saatten sonra her 15 dakika da bir. Bu merkezi ziyaret edenler mutlaka bu su gösterisini seyretmek üzere saati ayarlıyorlar. İsterseniz göl üzerinde bineceğiniz bir kayıktan Dubai Mallda şovu izleyebiliyorsunuz. Şovun yapıldığı havuzun karşısı da geleneksel mimaride düzenlenmiş “Baharat souk” yani Arap baharatlarının satıldığı yerel çarşı olarak dizayn edilmiş bölüm.

Dubai Akvaryum

Bizim en çok hoşumuza giden ana kapıdan girer girmez karşınıza çıkan Dubai Akvaryum ve Underwater Zoo oluyor. İnanılmaz büyük bir camekan önünde inanılmaz büyük balıkların topluca Dubai Aquariumyüzüşünü seyrediyorsunuz. Merkeze gelen neredeyse herkes adeta paralize olmuş gibi bu akvaryumun önünde kalakalıyor zaten.

Alışveriş merkezinin içine iki katlı bir su tankı yerleştirmişler. İçinde envai çeşit, köpekbalığından vatosa üstelikte cüsse olarak hatırı sayılır büyüklükte balık, dönenip duruyor. Bilet alınca önce bu tankın altındaki tünelden geçiyorsunuz, balıklar tepenizde yüzüyor. Buraya kadar klasik bütün dünyadaki Dubai Mall Aquariumakvaryumlarda bu böyle. Tepenizden geçen köpek balıkları epey büyük olduğu için bu sefer biraz daha fazla ürküyorsunuz o kadar.

Daha sonra üst kata, bu balık sisteminin idare edildiği bölüme çıkıyorsunuz. Orada tankın içine inen ayrıca platform bir balkon yapmışlar. Zemin cam ve platformun adam boyu itibarıyla kenarları açık. Ayrıca para verenler bu dev balıkların fırıl fırıl etrafınızda döndüğü havuzu botla da gezebiliyorlar.

Altınızdan dev balıklar geçiyor, etrafınızda dev balıklar sizi süzüyor. Metal bir askıyla sabitlenmiş balkonun bir ucu kaysa tüm o devasa yaratıklarla beraber Dubai Mall Aquariumyüzme durumundasınız. Anlayacağınız ürküyoruz biraz. Birde üstüne görevli hanım elindeki yemleri suya fırlatınca o iri hayvanların kapışmalarını görünce, bunlar bizde tek bir kemik bile bırakmaz mantığıyla hemen yukarı kaçıyoruz. Biz ödlek olsak da etkileyici bir ziyaret olduğu gerçek. Çok iyi düşünülmüş, çok iyi para harcanmış, çok iyi kurgulanmış. Dubai mall’ın en cazip noktası bizim için burası oluyor. Dubai Underwater zooSonrasında ayrıca çeşitli deniz hayvanlarını ve yine devasa iki timsahı görebileceğiniz bir hayvanat bahçesi bölümü yer alıyor.

Dubai Mall içinde ayrıca bir türlü yerine denk gelip göremediğimiz bir “İce Rink” ve “ Kidzania” oyun alanı bulunuyor.

Mall of Emirates

Dubai Mall en büyük sıfatıyla yapılmadan önce Mall of Emirates varmış ki onun da küçük olduğu söylenemez. Yine haritalardan yer sorgulamak usulüyle ilerleyebiliyorsunuz ama daha insani bir boyutta olduğu için belli noktaları tanımak daha kolay oluyor. Ya da biz bu alışveriş merkezine çok yakın bir otelde kaldığımızdan sık sık gelip giderek Mall of Emirates Ski Dubaiöğrenmiş olduk. http://www.malloftheemirates.com/

Mall of Emirates’in en dikkate değer yönü” Ski Dubai” denilen aktivitesi. Gerçek anlamda bir kayak merkezi yaratmışlar. Bayağı kış kıyafetleriyle içeri giriyorsunuz. İçerisi daimi olarak -4 derece. Teleskiler, dörtlü telesiyejler, kızak yapılan pist, kayak pisti ve küçük çocuklar için eğlence alanı var. Sadece camekandan izlerken bile çölde olduğunuzu unutup kendinizi bir an bir dağın tepesinde varsayabiliyorsunuz. Birde görmediğimiz bir “Magic Center” var.

Wafi Center

Dubai ‘de alışveriş merkezi çok, en belirgin özellikle olanlar anlattığım ikisi. Ancak vakti olanlara Wafi Center’a da bir uğramalarını Mall of Emiratestavsiye ederim. Burası son derece özel bir avm. Bildiğiniz her markanın altın kaplamalı versiyonlarını bulabileceğiniz, ultra lüks ötesi bir alışveriş merkezi artık bu işe alışveriş denirse. Biz altın kaplamalı tuvalet kağıdı bakmak için gitmeyi planladık ama heyhat zamanımız olmadı. 100.000 doların üzerinde alışveriş yapanlara bir Lexus hediye ediliyormuş, anlayın artık.

Bunların dışında İbni Batuta Mall’unda mimari açıdan görülesi bir özellikte olduğu söyleniyor.

Vergisiz gibi görünse de aslında pek de ucuz olmayan alışveriş cazip gelmezse şehir dışında bir Outlet merkezi var; Dubai Outlet Mall. http://www.dubaioutletmall.com/

Dubai Outlet Mall

Mall of EmiratesŞehir içinden yaklaşık bir yarım saat sürüyor.Taksiyle giderseniz 65-70 dirhem civarı bir para ödüyorsunuz yani neredeyse havaalanıyla aynı mesafe gibi. Burada pek çok mağaza yer alıyor. Massimo Dutti’nin tek outlet’i Madrid’den sonra bir tek burada mesela. Tommy Hilfiger’de bizim Türklerin öncelikle tercih ettiği bir marka.

Belli otellerde kalırsanız Outlet Mall’un kendi shuttle servisi sizi otelden alıp otele bırakıyor. Yada belediye otobüsüyle yakın bir mesafeye kadar gelebiliyorsunuz. Daha detaylı bilgiyi yukarıdaki web sitesinden edinebilirsiniz. Ulaşım için mail attığınızda hemen yanıt veriyorlar.

Mall of EmiratesDubai ‘de alışveriş yapmak bir çözüm çünkü ya yemek yiyeceksiniz yada alışveriş yapacaksınız. Öyle sinema, tiyatro, müze gibi fazla alternatif yok. Zaten o kadar çok mağazayı ve içinde mutlaka sevdiğiniz bir iki mağazayı görünce ister istemez bir şeyler almaya heves duyuyorsunuz.

Bilinen markaların haricinde ise diğer hediyelik ürünler fazlasıyla Arap zevkine yönelik. Allı güllü, pırıl pırıl taşlı, altın kaplamalı develer ilk sırayı alıyor. Çok ucuz olmadıklarını da eklemek gerek.

dubai-nisan-2016

dubai-1-gun-eski-col-dubai-creek

dubai-3-gun-modern-sahil-seridi

 

DSC_0440

 

Paylaşın: