Çocukla Geziyorum

Gruyer Şatosu – İSVİÇRE

aerial-gruyere-castle1[1]Gruyere Şatosu ( Chateau de Gruyeres ) İsviçre’nin Fribourg kantonunda, Montreux’e 40 km.uzaklıkta yer almaktadır. Bulle’den geçen karayolu ile gidilebildiği gibi, Lausanne’den Palezieux trenine binerek de Gruyere kasabasında inilebilir.

Kasabanın tepe noktasında, Alp’lerin başlangıç tepelerine sırtını dayamış olarak konumlanmış olan şato, Ortaçağ’da bölgeye hakim olmuş ve etkin yapısını uzun süre devam ettirmiştir. Şato, İsviçre’nin önemli yapılarındandır ve 8 yüzyıllık bir mimari, tarih ve kültür bilgisi sunar.

IMG_2416[1]Şatonun yapım yıllarına ait kesin bilgiler bulunmasada, 11.yüzyıldan itibaren, 19 kontun şatoyu kullandığı bilinmektedir. Son Gruyer Kontu Michel, mali problemleri nedeni ile iflasını isteyince Şato ve mahiyetindeki topraklar, Fribourg ve Bern kantonları arasında paylaşılmıştır.

1849 da satılarak Bovy ve Balland ailelerinin eline geçen şatoda, önemli restorasyonlar yapılmış, 1938 de tekrar Fribourg kantonu sahipliğine geçtiğinde ise  müzeye çevrilmiştir.

Bugün çeşitli sergilere ev sahipliği yapan şato, bütün yıl boyunca açıktır.

(www.chateau-gruyeres.ch)

isvicre-eylul-2008

 

isvicre-4-gun-la-gruyere

 

Paylaşın: