Çocukla Geziyorum

Sentosa Adası – Singapur

Sentosa[1]

map[1]Sentosa Adası Singapur’da yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçi ağırlayan bir rekreasyon adasıdır.  Aadada 2 km  uzunluğunda korunaklı plaj Fort Siloso, iki golf sahası, iki beş yıldızlı otel ve Resort’a dahil tema parkı Universal Studios Singapore bulunmaktadır.

Ada, 5 km2 lik bir alana sahiptir.  Singapur ana adasının güney kıyılarından sadece yarım kilometre uzakta ve  Singapur’un dördüncü büyük adasıdır. Resorts World Sentosa inşaatının başlaması sırasında, adanın % 70 ikincil yağmur ormanları ile kaplı iken Singapur-Sentosa-Turu-1[1]kertenkele, maymun, tavus kuşu, papağan gibi diğer doğal fauna ve flora habitat, çevresel etki minimumda tutulması için iki yüzden fazla ağaç başka adada dikilmiştir. Ada da 3,2 km beyaz kum plaj  vardır.

 Sentosa Aadasına, Harbour Front’da bulunan Mount Faber  Cable Car aracılığıyla Singapur anakarasından kısa bir teleferik geçişi ile ulaşılabilir. Ada’ya Sentosa Express monoray tarafından da erişilebilir. Sentosa Express’in Sentosa’da üç istasyonları ve anakara Singapur da bir istasyonu bulunmaktadır. 15 Ocak 2007 tarihinde açılan hattın Sentosa[1]kuzey ucu, Sentosa Adası üzerinde yer almaktadır, anakara ve güney terminalinden, Sahil Karakolu’na VivoCity alışveriş merkezi yer almaktadır. Yolculuk dört dakika sürer. Ziyaretçiler ayrıca Sentosa Boardwalk üzerinden de adaya yürüyerek ücretsiz olarak girebilirler.

Sentosa adasının içinde de mavi, sarı ve kırmızı olarak tanımlanan üç otobüs servisi vardır ve bir tramvay hizmeti sahil boyunda bulunur. Sentosa ziyaretçilere çeşitli rekreasyonel aktivitelerle eğlence imkanı sunmaktadır.

Adayı kuşbakışı izleyebileceğiniz Tiger Sky Tower, 15.000 kelebeğin bulunduğu Butterfly Park and Insect Kingdom, 37 metrelik dev bir replika olan Merlion Statue, rws_overview2[1]Oceanarıum’un da bulunduğu Underwater World and Dolphin Lagoon,  gece ışık ve lazer gösterisi Songs of the Sea, Sentosa 4D Magix, Sentosa CineBlast , 1880 de İngilizlerin yapmış olduğu koruma kalesi Fort Siloso, Asya’nın ilk macera parkı Mega Zip Adventure Park,  su sporlarının yapılabileceği Azzura Beach Club, dalga havuzu Wave House Sentosa, kızak pisti Sentosa Luge & Skyride ve aynalar tüneli iFly Singapore aktivitelerden bazılarıdır.

Ayrıca adada, Palawan, Siloso ve Tanjong plajları ile çeşitli otel ve spa merkezleri ile golf sahası bulunmaktadır. www.sentosa.com.sg

singapur-bangkok-hongkong-ekim-2013

singapur-2-gun-singapur-sentosa

Sentosa-Map-blog-internet[1]
Paylaşın: