Çocukla Geziyorum

Natural History Museum – İNGİLTERE Londra

Natural-History-Museum-Attractions-in-London[1]Natural History Museum, Londra’nın South Kensington bölgesinde, Exhibition Road üzerindeki üç büyük müzeden (diğerleri Bilim Müzesi ve Victoria ve Albert Müzesi) biridir. Ana cephesi Cromwell Road üzerindedir. Müze, vergiden muaf bir kamu kurumu olarak, Kültür Bakanlığı sponsorluğundadır.

Yaygın olarak, Doğal Tarih Müzesi olarak anılır olsa da, resmen 1963 yılında British Museum’dan yasal ayrılmış olmasına rağmen, 1992 yılına kadar British Museum (Doğa Tarihi) olarak biliniyordu.

Müzede, yaşam ve beş ana koleksiyon içinde 70 imagesCACK02I9milyon ürün içeren yerbilim örnekleri bulunmaktadır; Botanik, Entomoloji, Mineraloji, Paleontoloji ve Zooloji. Müze, araştırma ve taksonomi, tanımlama ve koruma konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü bir merkezdir. Kurumun yaşı göz önüne alındığında, koleksiyonları, Darwin tarafından toplanan örnekler gibi, büyük tarihsel ve  bilimsel değere sahiptir.

Doğal Tarih Müzesi Kütüphanesi kapsamlı kitap, dergi, el yazmaları ve bilimsel birimlerinin çalışma ve araştırma ile bağlantılı sanat koleksiyonlarını içerir. Kütüphaneye erişim sadece randevu ile olmaktadır.

Müze, özellikle, tonozlu merkezi salonuna 35c9d7b260e6d0a7e08e2c55c42ee35e[1]hakim büyük Diplodocus örneğinin olduğu katedrali andıran süslü mimarisi ve  dinozor iskeletleri  sergisi ile ünlüdür. British Museum’a koleksiyonları kaynaklanan, merkezi nokta Alfred Waterhouse’un inşaa ettiği bina 1881 yılında British Muzeumdan kaynaklanan Coğrafya Müzesi olarak açılmıştır.Günümüzde en son ilave edilen bölüm olan Darwin Merkezi ,kısmen değerli koleksiyonları saklamak için modern bir tesis olarak tasarlanmış daha yeni bir ektir.

Müze ücretsiz olarak gezilebilmektedir. (http://www.nhm.ac.uk/ )

Kaynak : www.wikipedia.org

londra-ekim-2012

 

londra-5-gun-whitehall-leicester-square

800px-Last_Minute_Trip_to_London_-_Natural_History_Museum[1]

Paylaşın: