Çocukla Geziyorum

Adana’nın En ‘leri

Screenshot_20220228-182041_Office

Adana’nın En’leri

Akdeniz bölgesinde konumlanan Adana, pek çok konuda enlere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Son dönemde zengin mutfağıyla ön plana çıkan Adana, bununla birlikte tarihi ve doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir şehir oluyor.

 

Adana’nın En Meşhur Yemekleri

Screenshot_20220228-182041_Office
Gastronomi alanında ülkemizin en popüler şehirleri arasında yer alan Adana, birbirinden güzel yemeklere ev sahipliği yapıyor. Adana denilince akıllara ilk gelen yemek ise şüphesiz ki Adana kebabı oluyor. Zırh ile çekilmiş kıymadan yapılan Adana kebabı, yapımı zahmetli bir yemek olmasına karşın lezzetiyle adeta damak çatlatıyor. Kebabın yanı sıra hemen hemen her köşe başında rastlayabileceğiniz ciğer de özellikle yöre halkı tarafından sıkça tercih ediliyor. Ayrıca lahmacun, içli köfte, fellah köftesi, sıkma ve su böreği; mutlaka tatmanız gereken diğer Adana lezzetleri arasında yer alıyor.

Adana ile özdeşleyen bir diğer yemek ise şırdandır. Genellikle kuzunun mide kısmından alınan şırdan, iyice temizlendikten sonra baharatlı pilav ile doldurularak pişirilir. Mumbar ve kırkkat ise genel olarak şırdanın bulunmadığı zamanlarda sıkça tercih edilen sakatatlar arasında yer alıyor. Adana’ya yolunuz düştüğünde içecek ve tatlı konusunda da farklı tatları deneyimlemek mümkün. Kendisine has aroması ve sunumuyla dikkat çeken şalgam suyu, şehirdeki her meşhur yemeğin tamamlayıcısı oluyor. Tatlı tarafında ise sıcak Adana havasında içinizi serinleten bici bici’nin yanı sıra taş kadayıf ve halka tatlısı dikkat çekiyor.

 

Adana’nın En Meşhur Tarihi Yapıları

Screenshot_20220228-182105_Office


Adana, gastronominin yanı sıra tarihi güzellikleriyle de gezilmeye değer şehirlerimiz arasında yer alıyor. Kozan’da bulunan Anavarza Antik Kenti’nin pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. Tarihi M.Ö. 6000’li yıllara dayanan Misis Antik Kenti’nde ise Lokman Hekim’in ölümsüzlük iksirini düşürdüğü rivayet ediliyor. Bunun yanı sıra Şar Antik Kenti, Ayas Antik Kenti, Yılan Kale, Taş Köprü ve Atatürk Evi Müzesi de Adana’da mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler arasında bulunuyor.

Şehrin doğal güzellikleri de en az tarihi dokusu kadar ilgi çekiyor. Seyhan Nehri’ni isterseniz kıyı yürüyüşüyle gezebilir, isterseniz de gondol turuyla nehrin içinde yolculuğa çıkabilirsiniz. Kapıkaya Kanyonu, Akyatan Milli Parkı, Arkeoloji Müzesi, Ulu Cami ve Saat Kulesi ise Adana’nın saymakla bitmeyen gezi duraklarından sadece birkaçı oluyor.

 

Adana’ya Nasıl Gidilir?

 

Ulaşım bakımından pek çok alternatife sahip olan şehirde havayolu seyahati için Adana Şakirpaşa Havalimanı kullanılıyor. Merkezine yakın bir konumda bulunan havalimanında günün her saati uçuşlar gerçekleşirken, İstanbul Adana uçak bileti satın alıp şehri ziyaret edebilirsiniz. Öte yandan, Adana’ya ulaşımda sıkça tercih edilen bir diğer ulaşım aracı ise otobüstür. Tıpkı havayolunda olduğu gibi karayolu seyahatinde de kolay bir biçimde otobüs bileti bulmak mümkündür.

 

Konya’dan hareket eden Toros Ekspresi’nin yanı sıra Mersin ‑ İskenderun seferleri ise Adana’ya tren ile ulaşım için tercih ediliyor.

Paylaşın: