Çocukla Geziyorum

Bodrum Kalesi – TÜRKİYE Bodrum

Bodrum kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik çağda önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir.

1406-1523 yılları arasında St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale , kare planlı, 180 x 185 m. ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47.50 m. yükseklikte olan Fransız Kulesi’dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir.

Sen Peter Kalesi olarak da bilinen Bodrum Kalesi, yüzyıldan fazla bir süre için Şövalyeler Toplumu’nun entegre bir savunma noktası olmuştur. 1523 ‘te kale Osmanlı kuşatmasına sadece altı ay dayanabilmiş ve kaleyi  Osmanlı’lar  teslim almışlardır.

Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri, çift beden duvarı ile takviye edilmiştir. Şövalyeler denizde güçlü bir donanmaları olduğu için, denizden yapılacak bir hücumu savuşturacaklarına inandıklarından, deniz surlarını zayıf bırakmışlar, kara tarafındaki surları kuvvetlendirmişlerdir.

İç kaleye, yedi kapı geçilerek ulaşılır. Kalenin I. kapısı kuzeybatı köşesindedir. Kapıya karakol yanından bir rampa yol ile ulaşılır.

Kapıdan içeri girildiğinde kuzey hendeği diye adlandırdığımız bölüme ulaşılır. Kapının iç tarafında üçlü bir arma grubu yer almaktadır. Bodrum kalesinin duvarlarında 249 arma vardır. Ayrıca 16 arma da müze bahçesinde sergilenmektedir.

Günümüzde kuzey hendeği Bodrum Festivali’nin yapıldığı, tiyatro oyunlarının oynandığı bir alan olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak : www.kultur.gov.tr

Kaynak : www.bodrum-museum.com

bodrum-temmuz-2009

Paylaşın: