Çocukla Geziyorum

Girne Kalesi – KIBRIS

 

Orta Çağ’dan günümüze kalan Girne Kalesi, Kıbrıs’taki en muhteşem yapılardan biri olup Girne’nin sembolü olmuştur.

Kaynaklarda ilk kez, 1191 senesinde Üçüncü Haçlı Seferi sırasında İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard’ın Kıbrıs Kralı İsak Kommen’i yenilgiye uğratıp Kıbrıs’ı alması ile Girne Kalesi’nden söz edilmektedir.

İlk inşa edildiği dönemden çok az kalıntı olmasına rağmen kale içi ve çevresinde yapılan incelemeler neticesinde ilk yapılış tarihinin 7 yy.’da olduğu ve Bizanslılar tarafından Arap saldırılarına karşı kenti korumak üzere yapıldığı varsayılmaktadır.

Arslan Yürekli Richard Kıbrıs’ı Templar Şövalyeleri’ne, ardından da Fransız Guy de Lusignan’a (Luzinyan) satmış ve 1489’a kadar ada Luzinyanlar’da kalmıştır.

14. yüzyılda kale Venedikliler’in saldırıları neticesinde hasar görmüş, 1491’de Kıbrıs’ın Venedikliler’e geçmesinin ardından yapılan değişikliklerle bugünkü şeklini almıştır. Venedikliler Osmanlı saldırılarına karşı kaleyi güçlü tutabilecek, savunma planlarına uygun şekilde ilave kuleler ve tahkimat duvarları inşa etmişlerdir. Buna rağmen, 1570’de Lefkoşa’daki Osmanlılar’ın zafer kazanması ile direnmeden kale Osmanlılar’a teslim edilmiş, böylelikle savaş sonucu zarar görmemiş ve üç asır boyunca Osmanlılar’ın elinde kalmıştır.

1100’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen St. George Kilisesi Bizans yapısı olup, Girne Kalesi’nin kuzey batı bölümünde yer almaktadır. 1570 yılında şehit düşen Osmanlı Amirali Sadık Paşa’nın lahiti kale girişinde, Lüzinyan’ın üç aslanlı amblemi de kalenin iç kapısının tonozunda bulunmaktadır.

KALE İÇİNDE BULUNAN YAPITLAR

LUZİNYAN KULESİ
Erken Bizans dönemi tahkimat kalıntılarının üzerine Kıbrıs Kralı John D’İbelin tarafından 1208-1211 yılları arasında yaptırılmıştır.

ST. GEORGE KİLİSESİ
12. yüzyılda Bizans yapımı bir kilisedir. Bizans ve Lüzinyan zamanlarında kalenin dışında bir yapıydı. Venedik döneminde bazı değişiklikler yapılarak kalenin içine dahil edilmiştir.

SARNIÇ
Kalenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Lüzinyan döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

ZİNDANLAR
Lüzinyan dönemine ait olan bu zindanlarda Kral I. Peter zamanında birçok işkence olayı yaşanmıştır.

BATIK GEMİ MÜZESİ
M.Ö. 300 yıllarına ait bir ticari gemi batığı ve buluntuları sergilenmekte olduğu bu bölüm 1976 yılında açılmıştır.

VENEDİK KULESİ
Kule erken XVI. yüzyıl Venedik dönemi mimarisi özelliklerini yansıtır.

KIRNI MEZARLARI
Bu kısımda, Erken ve Orta Tunç dönemlerine ait, Kırnı köyünde bulunmuş bir mezar ve bu mezarda ele geçen çeşitli buluntular sergilenmektedir.

AKDENİZ MEZAR KAZISI
Kalenin bu kısmında, Helenistik dönemden erken Bizans dönemine kadar kullanımda olan mezarın maketi ve buluntuları sergilenmektedir.

kaynak : www.girne.com

kibris-2-gun-girnelefkosamagosa

Paylaşın: