Çocukla Geziyorum

Çocukla Tatili Kolaylaştırmanın Püf Noktaları

anne-cocuk

Ebeveynler çocuklarıyla birlikte rahat tatil yapmanın zor olduğunu ve çocuklarının sağlıklarının uzun yolculuklardan olumsuz etkilenebileceğini düşünürler. Buna karşılık tatil planlarını erteleyen anne ve babalar, birkaç yıl yaz tatillerinden mahrum kalırlar. Oysa çocuklu bir ailenin tatil yolculuğuna çıkması hiç de zor değildir. Çocuğunuzun konforu ve güvenliğini sağlayıp, en önemli ihtiyaçlarını yanınıza aldıktan sonra, araba yolculuğunuz çok keyifli bir hale gelebilir.

 

Yaz tatilinde çocuğunuzla yapacağınız yolculuk, sık molalar yapacağınız anlamına da gelir. Bu durumda uzayan yolculuk süresinde acele etmekten ve aracınızı hızlı sürmekten kaçınmalısınız. Çocuğunuzla yolculuk yaparken aşağıdaki önerileri mutlaka dikkate almalısınız:

 

  1. Çocuğunuzun güvenliği için yaşına, kilosuna uygun bir araba koltuğu kullanın ve emniyet kemerinin yolculuk boyunca takılı tutun.
  2. Anne çocuk eşyaları için özel bir çanta hazırlayın. Çantaları kullanım alanına göre gruplayabilirsiniz. Örneğin; yemek saati geldiğinde atıştırmalıkların, pratik yemeklerin olduğu yemek çantasını kullanabilirsiniz.
  3. Tatilde kirlilerle uğraşmak istemiyorsanız, çocuğunuzun valizine bolca yedek kıyafet, çamaşır ve çorap koyun.
  4. Çocuğunuzun yol boyunca sıkılmasını istemiyorsanız, yanınıza sevdiği oyuncakları, okuyabileceği bir kitabı almayı unutmayın.
  5. Yolculukta mümkün olduğunca klima ile serinlemek yerine, camları aralayarak hava akımı sağlayın. Vereceğiniz molalarda kapı ya da pencereleri açarak tam havalandırma sağlayın.
  6. Seyahat çantanıza çocuğunuzun kullanmak zorunda ilaçları, ateş düşürücülerini, alerji ve ishal ilaçlarını, ateş ölçerini koymayı unutmayın.
  7. Tatilde yanınıza; çocuğunuzu sivrisineklerden korumak için sinek kovucu sprey ve güneşin zararlı ışınlarından korumak için yüksek faktörlü güneş kremi de almalısınız.
  8. Yolculuğa çıkış saatinizi çocuğunuzun uyku saatine göre planlayın. Böylece çocuğunuz sıkılmadan ve uykusuz kalmadan bir yolculuk yapabilecektir.
  9. Çocuğunuzun rahat seyahat yapabilmesi için arka yolcu koltuğunda boyun yastığı, küçük bir kare yastık ve ince örtü bulundurun.

 

Tüm bu önemleri alarak çocuğunuzla hem huzurlu bir yolculuk hem de keyifli bir tatil geçirmeniz mümkün. Tatil planlarınızda ihtiyacınız olan püf noktaları, eksiksiz tatil hazırlığı için yapmanız gerekenler gibi birçok faydalı bilgiyi Carrefour blog da bulabilirsiniz.

Paylaşın: