Çocukla Geziyorum

KÜTAHYA – İl Merkezi

05 Şubat Cumartesi 2010

Otelin mest eden havasından ve şifalı sularından kendimizi zor alıp yıllardır gelip durduğumuz Kütahya’yı daha yakından tanıyalım diyoruz.

Kütahya turumuz il merkezi ile başlıyor. Ilıca ile merkez arası 20 dakika bilemediniz yarım saat. Merkeze giderken yolun sol tarafındaki Çiniciler Çarşısı ile başlıyoruz gezimize çünkü bu konuda özel bir merakımız var. Çok zevkli ve ince bir işçilik gerektiren nadide bir sanat olan çini, Osmanlı’dan miras, benzeri olmayan bir süsleme sanatı, bir kültür. Ancak günümüzde hakettiği ilgiyi yeteri kadar göremediğini düşünüyorum.

Çini, toprağın pişirildikten sonra şekil verilmesi ile oluşturulan bir sanat. İlk Türk Devletleri’nden Karahanlılar’a yani 1000 yıl kadar öncesine uzanıyor tarihi. Osmanlı Devleti’nin kurulması ile çini sanatı yeni bir boyut kazanmış. 16.y.y.da ise gerek kalite ve gerekse desen üretiminde büyük gelişmeler yaşanarak çini sanatı, en parlak dönemini yaşamış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABelki camilerimizde veya turistik hediyelik satan mağazalarda sıklıkla gördüğümüz için göz aşinalığı gereği, önemini farketmiyor olabiliriz. Ben, modernize edilmiş çini pano örneklerinin son derece dekoratif olduğunu düşünmekteyim. Bu nedenle henüz yeni dolmaya başlayan Çiniciler Çarşısı’nda, kendimize uygun bir pano arıyoruz bir müddet.

Geri dönüp anayolu takip edince, yol bizi doğruca Kütahya’nın kalbine Ulucamii ve meydanına çıkarıyor. Ulucamii, Osmanlılar döneminde yapılmış. Arkasında yer alan mahallelerde Osmanlı mimari dokusunu taşıyorlar hala. Ancak her an kaybedebilirler çünkü yapıların çoğu yıkılmak üzere, hatta bir kısmı çökmüş olan yapılar da sayıca dikkat çekiyor.

Bazı önemli konaklar restore edilmiş çok da güzel olmuş içiniz gidiyor. Ama şehir dokusunu veren mahalleler bakımsızlığa, yoksulluğa, unutulmaya ve sonucunda yıkılmaya terkedilmiş gibi. Kültür Bakanlığı neden bu tür henüz dokusunu kaybetmemiş mahallelere acil müdahale ederek üzerine düşeni yapmaz anlamak çok zor, parası mı yok ?

Kütahya Kalesi’ne giden yol üzerinde park edecek yer ararken dolaştığımız bu canım sokaklarda çok iyi durumdaki bir konak dikkatimizi çekiyor. Defterdar Konağı. Çini sanatçısı Sn.Mehmet Gürsoy heyecanla çaldığımız kapıyı açıyor ve bize hem konağı gezdiriyor , hemde kendi atölyesi ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veriyor. Geleneksel çinilerin yanısıra modernize edilmiş desenlerle yaptığı çalışmaları büyük beğenimizi kazanıyor, bir hatıra almadan edemiyoruz.

Konağın güzelliği , eski Türk evlerinin ne kadar insani boyutta ve mütevazı bir hayatı barındırdığını ama günümüz konforundan farklı olduğunu gösteriyor çocuklara. Onların bu konaklarda bir ailenin yaşıyor olduğunu hayal edebildiklerini sanmıyorum. Kendi yaşamlarından oldukça farklı bu tür konakların sadece gezilip görülecek yerler olduğunu sanıyorlar.

Kütahya Kalesine çıkmayı geçiyoruz çünkü ortalık fazlası ile ıslak ve çamurlu hatta hafif buzlu ve kalede restore edilmemiş görünüyor. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için Kütahya manzarası izleme fırsatından feragat ediyoruz.

Tekrar Ulucami’ye dönüp ( burada  Türkiyenin tek çini müzesi var  )hemen arkasındaki Kurşunlu Sokak’ta bulunan, Tarihi Kütahya Konağı’nı arıyoruz bu sefer.

Bu konağın 100 metre ilerisinde, 19.y.y.da Macar Devrimi’nin önemli isimlerinden Lajos Kossuth ‘un Macaristan ‘dan kaçarak geldiği ve iki yıl geçirdiği Macar Evi olarak bilinen, Kossuth Müzesi bulunmakta. Yedi odalı bu güzel konağı vakit kalırsa gezmek üzere bir kenara not edip Kütahya Konağı’nın zilini çalıyoruz.

Burası bir cafe-restoran aslında ve yöresel ev yemekleri sunuyorlar. Amacımız bu yöresel tarzda basitçe dekore edilmiş konakta Kütahya’ya özgü yemekler yemek ama o kadar soğuk o kadar soğuk ki çocukların ilk 15 dakika sonrasında hasta olmaları kaçınılmaz olduğundan, bu amaç suya düşüyor. Isıtma sisteminde bir arıza olduğunu söylüyorlar ve kibarca küçük sayılabilecek bu konağı gezdirip, bu tür evlerde yaşamın nasıl sürdürüldüğüne dair bazı detaylar hakkında bilgi veriyorlar. Teşekkür edip daha fazla donmadan ayrılıyoruz.

Ulucamii Meydanı’nda yöresel yemekler tadabilmemiz için başka bir alternatif olan Germiyan Konağı’nı soruyoruz. Uzak olmadığını yürüyerek gidebileceğimizi söyleseler de yollar o kadar çamur ki gözümüz korkuyor ve arabayı alıyoruz. Bu güzelim illerin belediyeleri şehrin merkezini dahi çamurdan kurtaramıyorsa kırsal yerleşimlerin vay haline.

Germiyan Konağı, 18.yy.Kütahya evlerinin topluca korunduğu Germiyan Sokağı’nın başlarında yer alıyor. Kütahya evleri, 2 veya 3 IMG_2689-300x225[1]katlı, ahşap, payandalarla desteklenmiş çıkmaları, çiftli büyük kapıları, kafesli pencereleri ile 17. ve 18.yy Anadolu mimarisinin en güzel örneklerinden. Restore edilip yenilenmiş olanlar o kadar güzel ve şık ki gözünüzü alamıyorsunuz. Böyle göz alıcı ve karakteristik unsurlara sahip güçlü bir mimariden geldiğimiz noktayı düşünüyorum ; ruhsuz, özelliksiz, kişiliksiz, birbirinden kopya, özenti evler ve oluşturdukları şehirler.

Germiyan Konağı ( www.germiyankonagi.com ) oldukça büyük, Kütahya’nın özel restaurantlarından biri. Yemekten önce pek çok mezeyi ikram olarak sunuyorlar ki doyuyoruz. Genellikle hamur işi ağırlıklı Kütahya mutfağı çok zengin değil. Sıkıcık Çorbası, Kütahya Göveci ve Cimcik ,dikkat çeken yerel tatlar. Konağa özgü bir şeyler yiyerek daha ziyade konağın güzelliğini incelemeye çalışıyoruz.

Kütahya, il merkezi olarak küçük bir yerleşim. Büyük tarihi yapıları barındırmıyor. En önemli özelliği toprağı ,bu topraktan üretilen çinileri, termal suları ve konakları. Dokusu bozulmamış mahallelerin ,elden geçirilerek Safranbolu gibi bir açıkhava müzesi olmaması için bir neden yok. Kütahya evlerinin çok daha ince bir şıklık sunduğunu da belirtmeliyim.

Kütahya’yı tanımış olmaktan mutlu oluyoruz. Bir başka gelişimizde başka güzelliklerini de keşfetmek üzere şimdilik Kütahya’ya veda ediyoruz…..

 

kutahya-gezilecek-yerler

( www.kutahyakulturturizm.gov.tr )

DSC03568[1]

 

Paylaşın: