Çocukla Geziyorum

Mersin Uluslarası Müzik Festivali – TÜRKİYE Mersin

kizkalesi2[1]

Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 2002 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin kuruluşunun 10. yıl dönümünde başlatılan bir projedir. Projenin Mersin’de kısa zamanda kabul görmesi ve kent bileşenlerince desteklenmesi, festivalin ulaştığı başarıların önemli nedenlerinden biridir.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ilk altı yılı, “Mersin Kültür Merkezi Derneği” çatısı altında gerçekleştirilmiştir. Mersin Kültür Merkezi Derneği, 2004 yılında yenilenen mevzuat gereğince adını “Mersin Kültür ve Sanat Derneği” olarak değiştirmiştir.

İlk festivale destek veren kurum ve kuruluşlar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, alt birim belediyeler, Meslek Odaları ve derneklerden oluşmaktadır.

2006 yılında Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne destek veren ve yukarıda belirtilen Resmi Kurum ve Kuruluşlara, “Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu” da eklenmiş ve festival daha güçlü bir hale gelmiştir.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin, 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyeliğine kabul edilmesiyle hem festival, hem de Mersin için yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde, uluslararası sanat kurumları ile olan ilişkiler gözle görülür şekilde artış kaydetmiştir. Festivalde yer almak isteyen sanatçı veya gruplardan, önemli oranda başvurular alınmıştır. Böylece, Mersin ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali, uluslararası kültür ve sanat ortamında daha çok tanınır hale gelmiştir.

2008 yılından beri, Sanat Etkinlikleri Derneği tarafından sürdürülmekte olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı ve topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

www.merfest.org.tr

 

mersin-agustos-2012

mersin-1-gun-sehir-merkezi

Paylaşın: