Çocukla Geziyorum

Peter Pan – İNGİLTERE Londra

peter-pan[1]Peter Pan, İskoç roman ve oyun yazarı James Matthew Barrie’nin (1860–1937) yarattığı en ünlü karakter Peter Pan’ın maceralarını konu alan çocuk kitabıdır.

Peter Pan, büyümeyi reddeden haylaz bir çocuktur. Bitmeyen çocukluğunu, Varolmayan Ülke (Neverland) adındaki küçük adada, çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak Kaptan Hook’a meydan okuyarak geçirmektedir. Barrie, yarattığı kahramana Peter Pan adını, tanıdığı bir çocuktan esinlenerek vermiş, mitolojik  karakter ‘’Pan’’dan esinlenerek, Peter’e de flüt çaldırıp isminin sonuna Pan adını eklemiştir. Wendy ise kendi koyduğu bir isimdir.

James Barrie, “Peter Pan ya da Büyümeyen Çocuk” adı ile 1904’te sahnelenmeye başlayan oyununu 1911 yılında “Peter Pan ve Wendy” adı ile peter-pan[1] (2)romanlaştırmıştır. J. M. Barrie, kitabın tüm yayın haklarını 1929 yılında bir çocuk hastanesi olan Great Ormond Street Hospital’a (G.O.S.H.) devretmesiyle çocuklara sadece hayal dünyalarında değil gerçek hayatta da destek olmaya devam etmiştir.

Dünya çocuk edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olan “Peter Pan ve Wendy” adlı kitap, dünya üzerindeki dillerin hemen hemen tamamına çevrilmiştir. Zamanla sadece “Peter Pan” adı ile yayınlanmaya başlanmıştır.

Kitapta fazla detaylı olarak tasvir edilmeyen Peter Pan, Londra semalarında uçabilen, güzel bir gülümsemesi olan güzel bir çocuktur.Romanın pek çok film ve animasyon uyarlaması yapılarak,tüm dünyaca tanınan ölümsüz çocuk karakterlerden biri olmuştur.

Kaynak : www.wikipedia.org

londra-ekim-2012

1b[1]

Paylaşın: