Çocukla Geziyorum

Sherlock Holmes – İNGİLTERE Londra

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Britanyalı hayalî dedektif kahraman, polisiye edebiyatının önemli ilk kişiliklerinden biridir. Gazetelerde basılmış ve Sherlock_Holmes_by_Hideyoshi[1]polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur.

Arthur Conan Doyle’un yarattığı Britanyalı hayalî dedektif 6 Ocak 1891’de Londra’da doğmuştur. İlk hikâyesi olan Kızıl Soruşturma 1887 yılında gazetede basılmaya başlanmıştır. Sherlock Holmes, dedektif kahramanlar içerisinde belki de en meşhur olanıdır. Olayları gözlem yoluyla çözmesi ile ünlüdür. Tümdengelim yöntemini çok iyi kullanmaktadır, sorduğu soruların cevaplarınının birbiriyle tutarlı bir bütün oluşturmasına dikkat eder, yani yöntemindeki fark, ipuçlarını biraraya getirip bir çözüm bulmak yerine, elindeki ipuçlarından anlamlı bir bütüne ulaşmaya çalışmaktır; bunun yanı sıra kendi kendine yaptığı laboratuar araştırmaları sonucunda elde ettiği bilgileri tekil olaylara uygular ve sigara izmaritlerinden, el yazılarından, ayak izlerinden, ve her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşır.

Yazar Doyle, Holmes karakterini yaratırken dönemin ünlü doktorlarından Profesör Joseph Bell’i kendisine örnek almıştır. Bell, 390408-3-4-0e0dd[1]Sherlock Holmes maceralarında sıkça karşılaşılan gözlemleme yöntemini hastalarıyla ilgili bilgi sahibi olmak için kullanır ve bu yöntemi tıp öğrencilerine öğretirdi.

Sherlock Holmes, üniversitede boks ve eskrim eğitimi almış, 19. yüzyılda İngiltere’de sıkça görülen sopa dövüşünde de uzmanlık edinmiştir. Öykülerde Holmes’un ettiği kavgalar genelde sonradan anlatılır. Fiziksel şiddet yönü oldukça nadir ve daima haklı olarak ortaya çıkar.

Aslında varolmayan bu detektifin kitaplarda her zaman adresi olarak gösterilen ve bugün müze olan evi İngiltere’de Baker Sokak 221B’dedir. Holmes, kendi dönemi için oldukça bohem bir adamdır, garip zevkleri de vardır ve aynı zamanda bipolar kişiliğe sahiptir. Morfin ve kokain kullanır ve bunları evdeki garip yerlere koyar, usta bir eskrimcidir, çok iyi keman çalar, Irene Adler dışında takdir ettiği veya hayatına giren bir kadın yoktur. Yunanlı Tercüman sherlock-holmes_85045[1]Hikayesinde, Holmes’ün bir ağabeyi olduğu ortaya çıkar. Mycroft’un, Britanya Hükümetinde oldukça özel bir görevi bulunur. Kardeşinin tanımıyla, kendisininkinden de üstün gözlem yetenekleri olan Mycroft, hükümetin tüm çıkarımlarını analiz ederek en uygun hamleyi belirten bir “bilgi bankası” görevi görür. Mycroft Holmes, Ian Fleming’in karakteri olan James Bond’un gizli patronu “M” olduğu da söylenir.

Conan Doyle, bir zaman sonra Holmes öyküleri dışında tarihi romanlar yazmak istemiştir ve Son Soruşturma adlı hikâyede Holmes’ü en büyük düşmanı Profesör Moriarity’nin öldürmesini sağlamış, ancak halkın buna tepkisi büyük olunca ve Conan Doyle’un diğer yazıları Holmes kadar başarılı olmayınca, Holmes yazarı tarafından uygun bir şekilde diriltilmiştir.

Kaynak : www.wikipedia.org

londra-ekim-2012

 

londra-2-gun-west-end-marylebone

sherlock_holmes_statue[1]

Paylaşın: