Çocukla Geziyorum

Strasbourg – FRANSA

 

Strazburg , Fransa’nın bir kuzeydoğu kentidir. Alsace bölgesi ve Bas-Rhin departmanının başkentliğini yapar.

Strazburg, Fransa’nın nüfus bakımından yedinci en kalabalık kentidir. Aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nu barındırır ve  “Avrupa’nın Başkenti” ünvanını taşır.

Strazburg, Roma imparatoru Augustus tarafından kurulmuştur. 1681 yılında Almanlardan Fransızlara geçmiştir. 1789 Fransız Devrimi ile de kent iyice Fransız kültürünün etkisi altına girmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında  yeniden ele geçirilerek Alman İmparatorluğu’na dahil edilmiş ve Alsas-Loren eyaletinin başkenti yapılmıştır. Kent I. Dünya Savaşı’nın ardından 1919’da yeniden Fransa’ya katılmıştır.

Tarihte birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Fransa milli marşı La Marseillaise 1792’de Rouget de Lisle tarafından burada bestelenmiştir. Gutenberg matbaayı burada icat etmiştir. Ünlü Alman yazar Goethe de hayatının bir kısmını burada geçirmiş ve burada öğrencilik yapmıştır.

Kent 1988 yılından bu yana UNESCO’nun İnsanlık Mirası listesinde yer almaktadır. Strazburg hem kent merkezi, hem de çevresindeki Orta Çağ ve Rönesans mimarisinin etkisiyle bir açık hava müzesini andırmaktadır. Notre-Dame Katedrali ve Petite France bölgesi önemli alanlarından birkaçıdır.

Kaynak : www.wikipedia.org

strasbourg-aralik-2008-09

Paylaşın: