Çocukla Geziyorum

TARİHİ VEFA BOZACISI

vefa bozacısı

İstanbul’da Bir  ‘’ Son Mohikan’’

vefa bozacısıVefa Bozacısı, markası İstanbul’da boza adı ile özdeşleşmiş, boza deyince akla gelen ilk isim olan, sadece boza içmek için gelinen  tek ‘’bozacı’’ olarak ayakta kalmayı başarmış bir ‘’Son Mohikan ‘’ .

Aksaray’ın Vefa semtinde, Unkapanı Atatürk Bulvarı üzerinden girdiğiniz Cemal Yener Tosyalı caddesi ile Vefa Caddesinin köşesinde, kurulduğu ilk günden beri aynı dükkanda yer almakta.

Arnavut kökenli Hacı Sadık Bey, bu günkü haliyle sevilen koyu kıvamlı ve hafif ekşi lezzetli Vefa Bozası’nı 1876 yılında imal etmiş ve Vefa Bozacısı adı ile bozacılığı hem bir meslek, hem de bir marka haline getirmiş.

vefa bozacısıTarihi mekan dokusunu koruyan dükkanda, Atatürk’ün  boza içtiği köşe, anısının onuruna özenle muhafaza ediliyor ve boza içerken kullandığı bardağı da sergileniyor.

Döneminde benzerlerinden farklılaşmak için kullandıkları geniş ağızlı kısa mermer boza küplerinden bir yadigarı da vitrinde görmek mümkün.

Küçük bardağı 3 TL. olan bozanın litresi 9 TL. Depozitosuz cam şişelerde ise litresi 10 TL.ye satılıyor. Vefa Bozacısından, ayrıca nar ekşisi sosu, balzamik sirke, sirke, elma sirkesi ve limon sosu da alınabilir.

Bozayı leblebi ile içmek isteyenler önce,  karşısındaki Tarihi Vefa Leblebicisi’ne uğramalılar.

Kağıthane semtinde ve Sapphire AVM içinde de şubeleri  bulunan  Vefa Bozacısı’nın, aynı isim ile üretilen ambalajlı bozaları, Çorlu’daki modern fabrikalarında üretilmekte.

booooozaaa

tarihi vefa leblebicisi

 

 

 

Paylaşın: