Çocukla Geziyorum

Uçan Hollandalı – AMSTERDAM

Flying Dutchman ya da Uçan Hollandalı, eski bir denizci efsanesidir.

Doğunun zenginliğini sömüren Hollanda gemilerinden bir geminin efsanesidir. Van Der Decken’ın kaptanlığını yaptığı ‘Uçan Hollandalı’ mola vermek için Ümit Burnu‘na yönelirler, fakat gelen fırtına bulutlarını fark etmezler ve limana doğru ilerlerler . Bölge kayalıktır. Fırtına çıkınca gemi kayalara çarpıp alabora olurken Van Der Decken ’’Ne pahasına olursa olsun Ümit Burnu’nu geçeceğim’’ der, ancak gemi batar ve  bu sözü gerçekleşmez.

Bölgedeki insanların bazıları birkaç fırtınada bu gemiyi gördüklerini söylerler. Geminin fırtınalı havalarda birdenbire ortaya çıktığı ve göründüğü gemiyi batırarak, denizcileri öldürdüğü efsanesi dilden dile yayılır. Ardından Uçan Holandalı bir efsane olarak tarihteki yerini alır. Hikayeye inanan onlarca denizci Ümit Burnu’nu ziyaret edip fırtınalı günlerde gemiyi gördüklerini iddia ederler. Uçan Hollandalı, Karayip Korsanları filmine de  konu olmuştur.

Bu efsane, Wagner’in yaşamındaki bir dönemin buluşmasıyla, sanatçıya da ilham vermiştir. Wagner, alacaklılarından kurtulmak için Riga’dan ayrılıp İngiltere’ye gitmek için şileple yola çıkar. Karşılaştıkları fırtına,  Norveç fiyordlarında uzun süre mahzur kalmalarına yol açar ve  “Uçan Hollandalı” operasının temelleri atılmış olur.

Uçan Hollandalı efsanesinden yola çıkan Wagner, bu öyküde en çok kendisinin kattığı düşünceyi sever: Hollandalı’nın üzerindeki lanetten kurtulabilmesi için bir kadının ona ömrünün sonuna kadar sadık kalması gerekmektedir.

Uçan Hollandalı, hatırlanamayacak kadar eski zamanlardan beri karaya hiç yanaşmadan denizlerde dolaşan lanetli bir gemiyle mahşer gününe kadar yedi denizde dolaşmak zorunda kalan Hollandalı’nın öyküsüdür.

Cehennemdeki tüm şeytanlara yemin eden Hollandalı, bu lanetten ancak bir kadının sadakati ile kurtulabilecektir. Kadınların sadakatine inanmayan şeytan, kaptanın her yedi yılda bir karaya çıkmasına ve evlenerek özgürlüğe kavuşmayı denemesine izin verir.

İskoçya’da bir tüccarın kızıyla evlenmek ister Hollandalı. Kızın evinde atalarından kalma bir tablodaki “Uçan Hollandalı” Kral Oranj’lı William çağında İskoçya’da görüldüğü zamanki Hollandalı’nın ta kendisidir. Kadın Hollandalı’yı görür görmez teklifini kabul eder ve ölünceye kadar ona sadık kalacağına söz verir.

Hollandalı gitmek üzereyken, kayaların üzerinde onu yolcu eden karısı: “Şu ana kadar sana sadık kaldım, ölünceye kadar da sadık kalacağım” diyerek dalgaların içine atar kendini ve kocasına verdiği sözü tutar. Böylece Uçan Hollandalı’nın üzerindeki lanet kalkmış olur.

Kaynak : www.wikipedia.org

Kaynak: ŞATIR Sabri. Richard Wagner-Opera’dan Müzikli Drama. 1984. İstanbul

 

amsterdam-ekim-2007

amsterdam-1-gun-city

Paylaşın: