Çocukla Geziyorum

William TELL – İSVİÇRE

 İsviçreliler’in Ortaçağ’da elde ettikleri zaferler, kendilerinin aranan askerler haline gelmelerine, bu zaferler de  halk kahramanlarının  çıkmasına neden olmuştur. Bunlardan en ünlüsü, Uri`de 14. yüzyılda yasadığı iddia edilen William Tell`dir.

Yaşadığı dönem 14. yüzyıl başı olarak tahmin edilmektedir. Efsaneye göre, Ìsviçre`nin Avusturyalı valisi Gessler, şapkasını kent meydanındaki bir direğe astırarak her geçenin selamlamasını emreder. Böylece kimin imparatora sadık olduğunu öğrenecektir. Usta bir arbaletçi olan Tell, şapkaya selam vermeyince tutuklanıp valinin huzuruna çıkartılır. Vali onun okçuluktaki ününü duymuştur ve kendi gözleriyle de görmek ister. Böylece çok zalim bir mizansen hazırlatır: Tell’in oğlunun başına bir elma koyarak meydana getirtir ve Tell’e yüz adımdan elmayı vurmasını yoksa asi olarak oğluyla beraber idam edileceğini söyler. Çaresiz kalan Tell eline iki ok alır, birincisini atar ve elmayı vurur. Kendisine neden 2 ok aldığı sorulduğunda, “birincisiyle oğlumu vursaydım ikincisiyle Gessler`i vuracaktım” der.

Bunun üzerine çok kızan Gessler, Tell`in hapsedilmesini emreder. Tell, gemiyle götürülürken bir fırtına kopar ve bu kargaşadan faydalanan Tell, gemiden atlayıp sahile çıkar. Bu olaydan sonra Tell dağlara kaçıp Ìsviçre`nin bağımsızlığı için savaşa başlar. Pek çok olayların sonunda Tell, Gessler’i  öldürür . Bu olay da Ìsviçreliler’e ayaklanmak için cesaret verir.

Wilhelm Tell, milliyetçiliğin doğduğu yıllarda, Friedrich von Schiller’in yazdığı (1804), ismini taşıyan muhteşem piyes sayesinde dünya çapında ün sahibi olmuştur.

William Tell (Almanca: Wilhelm Tell, Fransızca: Guillaume {Giyom} Tell),

Kaynak : Uludağ sözlük

 

isvicre-eylul-2008

 

 

 

Paylaşın: