Çocukla Geziyorum

Venedik Karnavalı – İTALYA Venedik

cdv201024LARGE[1]Her yıl Şubat ayında, İtalya’nın Venedik kentinde yapılan Venedik Karnavalı, The Carnival of Venice (Italian: Carnevale di Venezia) Ocak ayının son haftası başlayıp, Mardi Gras gününden 40 gün önce sona erer.

Venedik Karnavalı’nın, 1162 yılında, Venedik’in eski adı olan Serenissima Cumhuriyeti’nin, ( the Patriarch of Aquileia, Ulrico )Aquileia Patriarkı Ulrico’ya karşı kazandığı bir zafer ile başladığı rivayet edilir. Bu zaferin onuruna halk, San Marco meydanında toplanarak, dans etmeye başlamıştır. Rönesans döneminde resmileşen karnaval, 18.yy. boyunca devam etmiştir.

1979 yılında, İtalyan Hükümeti, Venedik’in tarihi ve kültürünü geri getirmeyi amaçlayarak, uzun bir süre unutulan karnavalı geleneksel olarak yaşatmaya karar vermiştir. Bugün her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçi, karnaval zamanı Venedik’i ziyaret etmektedir.

veneto_gzxxu.T0[1]Karnavalın en önemli etkinliği, son hafta yapılan en iyi maske yarışmasıdır. Uluslarası moda ve kostüm tasarımcıları tarafından oluşturulan bir jüri, ‘’ La Maschera più bella’’ en güzel maskeyi seçer.

Maskeler her zaman Venedik karnavalının ana özelliği olmuştur. Geleneksel olarak, Perhiz Arifesi Aziz Stephen Günü ( 26 Aralık ) ve karnaval sezonu başlangıcının gece yarısı arasında, halka maskeleri giymek için izin verilirdi. 18.yy.da, 5 ekimden Noel’e kadar insanlar, yılın uzun bir süresini maskeli olarak geçirmeye başlamışlardı. Maske yapımcıları ( mascherari) kendi özel yasaları ve loncaları ile toplum içinde özel bir yere sahip olmuşlardır. Günümüzde artık sadece karnaval zamanı maske ile maschere-di-venezia-maschera-di-carnevale-di-venezia-martina-fagan[1]dolaşılmasına izin verilmektedir.

Venedik maskeleri, deri, porselen ve özel teknik camdan üretilmektedir. Orijinal maskeler basit bir tasarım ile özel bir fonksiyon ve pratik bir işleve sahiptiler. Günümüzde, çoğu alçıtaşından olan maskeler, el boyaması yada altın varak uygulaması ile yapılmakta ve tüm süslemeleri için doğal tüylerle değerli taşlar kullanılmaktadır.

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Carnival_of_Venice

Official : http://www.carnevale.venezia.it/

 

italya-haziran-2012

italya-2-gun-venedik-canale-grande

5489184457_f20e527864_z[1]

 

Paylaşın: