Çocukla Geziyorum

Wat Arun – TAYLAND Bangkok

bangkok wat arun

WAT ARUN ( Temple of Dawn ) – Şafak Tapınağı

SONY DSCWat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan veya Wat Arun, Tayland’ın başkenti Bangkok’un Bangkok Yai bölgesinde Thonburi’de Chao Praya nehrinin batı yakasında yera lan bir Budist tapınağıdır. Tapınak ismini bir Hindu tanrısı olan şafak tanrısı Aruna ‘dan alır. Bangkok’un en önemli eserlerinden biridir.

Bu Budist tapınağı Ayutthaya Krallığı’nın zamanından beri var olmaktadır. Tarihçi Prens Damrong Rajanubhab göre tapınak Kral Narai’nin (1656-1688) döneminde Fransız haritalarda gösterilmiştir. Ayutthaya Krallığı’nın yıkılmasından sonra, tapınağın yakınında Thonburi’deki kurulan krallıkta tapınak Kral Taksin tarafından Wat Chaeng adını almıştır. 1785 yılında nehrin doğu yakasındaki yani krallık tapınağı  Wat Phra Kaew’e transfer SONY DSCedilmeden önce tapınak Zümrüt Buda’yı korumuştur. Wat Arun tapınağı, II.Rama tarafından restore edilerek pagodasının 70 m ye uzatılmasına kadar uzun süre terk edilmiştir.

Wat Arun’un temel özelliği renkli porselen ile kaplı olması ve  merkezi prang (Khmer tarzı kule) ‘dir. Bu renkli fayans ile kaplı bir stupa gibi pagoda olarak yorumlanır. Köşeleri dört küçük uydu prang ile çevrilidir. Prang deniz kabukları ve daha önce Çin’den Bangkok’a gelen tekneler tarafından balast olarak kullanılan porselen parçaları ile dekore edilmiştir. Kral Rama II külleri prang’ın tabanına gömüldüğü söylenmektedir.

wat-arun-temple-of-dawn-bangkok-chedi-celestials[1] Uzun  prang ve dört küçük diğerinin inşaatı 1809-1824 döneminde Kral Rama II tarafından başlatılmış ve Kral Rama III (1824-1851) tarafından tamamlanmıştır. Kuleleri iblisler ve maymun sıraları tarafından desteklenmektedir. Çok dik merdiven ile çıkılan kulenin katlarında bir balkon ve dar koridorlar bulunmaktadır. Yapının tabanının çevresi 234 metredir. Merkez prang yedi uçlu trident ile süslüdür. Çevresinde antik Çin askerleri ve çeşitli hayvan figürleri vardır. Ikinci terasta üzerinde Erawan binmiş Hindu tanrısı İndra ile  dört heykel bulunur. Merkez prang, tüm krallıkları gösteren üç sembolik seviyeye ayrılmıştır. Tavatimsa orta var kabul edilir ve burada tüm arzuları memnun eden üst mutluluk alemlerinde göğü gösteren Devaphum vardır. Pavyonlar, yeşil granit köprüler içerirler.

singapur-bangkok-hongkong-ekim-2013

 

bangkok-4-gun-wat-arun-grand-palais

Resize of DSC06967[1]

 

Paylaşın: