Çocukla Geziyorum

BATH – İNGİLTERE Sommerset

royal-crescent-2

Bath, İngiltere’nin Güney Batı bölgesinde bulunan bir kentsel yerleşimdir. Bath, başkent Londra’nın 159 km batısındadır.

Şehir ilk olarak Romalılar tarafından Aquae Sulis adında bir kaplıca olarak kurulmuştur. Daha sonra halk arasında İngilizce’de banyo, kaplıca anlamına gelen Bath sözcüğü şehrin adı olarak kullanılarak yaygınlaşmıştır.

 Şehirde bulunan önemli mimari özellik taşıyan yapılar arasında Bath Kraliyet Tiyatrosu, Lansdown Crescent, Royal Crescent, The Circus, Pomp Room ( köprü öncesi pompa odası ) ve Pulteney Köprüsü vardır.

Roman_Baths_in_Bath_Spa,_England_-_July_2006Bath Katedtrali 7 .yy. da kurularak dini bir merkez halini almış, 12. Ve 16.yy.larda restorasyon görmüştür. 17.yy.Kral George döneminde şehir, şifalı kaynak suyu ile bir kaplıca kasabası olarak popüler olmuş, Bath’a özgü yerel taştan yapılan Royal Crescent, Circus, Pomp Room gibi mimari yapı mirasını günümüze bırakmıştır. Ünlü İngiliz mimar Beau Nash 1705- 1761 yılları arasında şehrin sosyal hayatında önemli bir belirleyici rol üstlenmiştir. 18.yy.da şehrin iyice popülerleşmesi ile büyümesi ve nüfus olarak artması kaçınılmaz hale gelmiştir. Erken 19.yy döneminde bir müddet İngiliz yazar Jane Austen’de Bath’da Bathyaşamıştır.

Bath kasabasını oluşturan pek çok yapı 18. Ve 19.yy larda George dönemi stili, yerel bal rengi Bath taşından 18.yy da moda olan Palladio stili binalardan oluşmaktadır. Her yıl 1 milyon ziyaretçi yatılı olarak, 3,8 milyon ziyaretçide günübirlik Bath ‘a gelmektedir.

Bath Şehri 1987’den beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Kaynak ; www.wikipedia.com

 

ingiltere-2-gun-bath-longleat

 

 

untitled

 

 

Paylaşın: