Çocukla Geziyorum

Tower of London – İNGİLTERE Londra

tower3b[1]Londra Kulesi (Tower of London) Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın merkezinde, Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapıdır.

Londra Kulesi çoğu zaman 1078 yılında I. William tarafından yaptırılan Beyaz Kule denen, kulenin dörtgen biçimli yapısı ile tanınır; fakat kule birçok diğer bina, korunma duvarları ve hendeği ile bir komplekstir.

Kulenin yapılışının asıl amacı bir kale, kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı bir tutuk evi olarak kullanmaktır. Kule bunların yanı sıra, idam ve işkence merkezi, cephanelik, devlet hazinesi, hayvanat bahçesi, darphane ve gözlemevi olarak da hizmet vermiştir.

imagesCA0C5PD7Londra Kulesinin yapılmasına, 1078 yılında dönemin İngiltere Kralı I. William’ın ( Fatih William) Thames Nehri’nin kıyısında, şehir surlarının içinde bir kale yapılması -bugünkü Beyaz ya da Büyük Kule- emri doğrultusunda kurulmaya başlandı. Devasa Beyaz Kule, nüfuzu krallık boyunca hissedilmiş olan Normandiya askeri mimarisinin tipik bir örneğidir. Fatih William tarafından Londra’yı korumak ve gücünü savunmak için inşa edilmiştir. Kulenin yapılış amacı, Normanları Londra halkının saldırılarından korumanın yanı sıra şehri yabancıların istilalarından da korumaktır.

imagesCA8NHVET12. yüzyılda tahta geçen Kral Aslan Yürekli Richard, kulenin çevresini güçlü duvarlar ile kapattırmış ve etrafına bir hendek kazdırarak su ile doldurtmuştur. Diğer krallar döneminde de pek çok bakım, onarım ve ekleme gören kule, Oliver Cromwell sarayın yaşam alanlarını yıktırıncaya kadar, kraliyet ailesinin ikametgâh yeri olarak kullanılmıştır.

Londra Kulesi’nin yönetim ve korunması işlemleri, kurulduğu günden beri bağlı olduğu Londra Şehri’nden ayrı tutulmuştur. Kule eski dönemlerden bu yana kuleye özel polis memurları tarafından korunmaktadır.

london-fusiliers-museum[1]Kulenin en eski üyesi 11. yüzyıldan kalma White Tower’dır. (Beyaz Kule). Kuleye ait diğer ögeler sonraki yıllarda gereksinime göre eklenerek bugünkü durumuna getirilmiştir. Yapı Londra’nın en çok turist çeken bölgelerinden biridir.

Londra Kulesi – – Beyaz Kule etrafında inşa edilmiş olan kraliyet sembollerinden biri haline gelmiştir tarihin birçok katmanı ile görkemli bir kale Londra Kulesi ( Tower of London )1988 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Kaynak : www.wikipedia.org

londra-ekim-2012

londra-4-gun-tower-hill-high-tea

 

imagesCAXB81C1

Paylaşın: