Çocukla Geziyorum

Maritime Greenwich – İNGİLTERE Londra

60292-640x360-greenwich-park-640[1]Güney doğu Londra’da Thames Nehri yanında yer alan Maritime Greenwich Dünya Mirası Alanı, Kraliyet Gözlemevi, Greenwich, Peter Harrison Planetarium ve Başlangıç Meridyeni gibi dünyaca ünlü konumlara ev sahipliği yapmaktadır.

Old Royal Naval College, Ulusal Deniz Müzesi ve Cutty Sarkda aynı zamanda, Greenwich Tiyatro, Fan Museum, Kraliçe’nin Evi, Greenwich Market, Greenwich Park, St Alfege Kilisesi ve birçok canlı barlar, mağazalar ve restoranlar gibi  Dünya Mirası Alanın bir parçasıdır. Greenwichdeki yapılar topluluğu, 17. Ve 18.yy larda İngiliz sanatsal ve bilimsel çalışmalarını temsil eder.

CuttySark1[1]Greenwich ,Londra merkezine sadece 20 dakika uzaklıktadır ve kolayca Charing Cross ,Doğu Waterloo, Cannon Street ve Londra Köprüsü’den  Güney Doğu demiryolu hizmeti ile yada  Docklands Hafif Raylı sistemi ile ulaşılmaktadır. Alternatif olarak, ziyaretçiler Thames Nehri boyunca iskelelerden Greenwich manzaralı bir nehir turu da alabilirler.

Greenwich binalar topluluğu ve Royal Park’ın dahil olmak üzere bulunduğu alan, özellikle 17.yy dan 19. yüzyıla kadar, İngilizce, sanatsal, bilimsel ve diğer kurumsal çabaların güçlü bir mimari simgesi dir. Sir Christopher Wren ve Nicholas Hawksmoor tarafından  tasarlanan Old Royal Naval College, ‘İngiliz Barok’ tarzı bir güven ifadesidir ise Inigo Jones tarafından yapılan Kraliçe’nin Evi, İngiltere’de ilk Palladian bina olmuştur.

greenwich-observatory[1]1660’larda Andre Le Notre tarafından yapılan tasarımın yeniden planlanması ile Greenwich Park, İngiltere’de ilkolarak bilimsel  amaçla tasarlanmış Kraliyet Gözlemevi çevreler. Bu 250 yıl boyunca, astronomi araştırmaları,zamanı hesaplama Güneş ve manyetik astronomi çalışmaları için ulusal bir merkez  idi. Onun seyir ve temporal rolü Greenwich meridyeni ne(Boylam 0 °) 1884 yılında Dünya meridyeni olarak kabul olma yolunu açtı.

Bölge, zaman içerisinde değişen rolleri ile pek çok yapı ve kuruma ev sahipliği yapmıştır.Denizciler için Royal Hospital (1696 -1869) kurulmuş, ilişkili okul (1712-1933 c), Royal Naval College (1872 – 1998), eski Korkusuz Denizciler Hastanesi (1870 1980’lerde karaya kuruldu) ve Ulusal Denizcilik Müzesi (1937 yılından itibaren)

imagesCA8X6C3BTarihi Greenwich’ in fiziksel ve kurumsal gelişmesi, bilim, sosyal yardım, eğitim ve kültür ile desteklenmiş 17. yüzyılda İngiliz deniz gücü (deniz ve ticari) gelişiminden ayrılamaz. Bu rol, Greenwich Hastanesi  dahil olmak üzere tüm büyük WHS ortakları ile geniş anlamda günümüzde de devam etmektedir.

Denizcilik tarihi kent merkezinde, Royal Park ve ilgili kurumsal binalar ,1997 yılında Dünya Mirası kapsamına alınmıştır. Maritime Greenwichin , gelecek nesilleri teşvik etmek  için ziyaret edilen dünyanın en önemli ve doğal yerlerinden biri olarak kabul edilmesi önemlidir.

Kaynak: www.visitgreenwich.org.uk , www.wikipedia.org

londra-ekim-2012

londra-7-gun-greenwichbanksidesouthbank

uk.1126619700.meridian_line_-_greenwich[1]

Paylaşın: