Çocukla Geziyorum

Pisa Kulesi – İTALYA Pisa

pisakulesi3[1]Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde, Piazza dei Miracoli’de ( Mucizeler Meydanı) yer almaktadır. Kule, 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi olarak, ana yapıdan ayrı, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak, Cenova ve Venedik’e rakip olmak amacı ile 1173’te yapılmıştır.

Kule, üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstte, çanların bulunduğu 8. Kat, silindir biçimindedir.

Pisa Kulesi, 3.katın bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının, ağırlık merkezinin izdüşümü, kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule, her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

pisa-kulesi_13854[1]Galileo’nun, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği iddia edilmiştir. Bilginin kaynağı Galileo’nun bir öğrencisi olmasına rağmen bu iddia geniş çevrelerce bir efsane olarak kabul edilir.

Kule 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuştur. Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelen Pisa Kulesi, 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarılmıştır. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirilmiştir.

Ortaçağ mimarisinin dört şaheseri olan, Katedral, Vaftizhane, Mezarlık ve Campanile ( ‘Pisa Kulesi’),  11. Ve 14. Yüzyıllarda, İtalya’ya, anıtsal sanat üzerinde büyük bir etki yaptığı gerekçesi ile 1987 yılında, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Kaynak : www.tr.wikipedia.org

 

italya-haziran-2012

italya-4-gun-siena-san-gigmiano-pisa

 pisa_kulesi_2[1]

Paylaşın: