Çocukla Geziyorum

Jeronimos Manastırı – PORTEKİZ Lizbon

Jerónimos Manastırı (Portekizce: Mosteiro dos Jerónimos) Portekiz’in başkenti Lizbon’un Belém semtinde bulunan tarihi manastırdır. Şehrin en önde gelen sembollerinden biri olan Manastır, manuelin tarzın en başarılı örneklerindendir. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

İnşası sırasında her yıl 70 kg. altına mal olmuş, yapımı baharat ticaretiyle finanse edilmiştir. Keşiflerle gelen etkilenmenin, Gotik ve Rönesans tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarinin tipik bir örneğidir. 1501 yılında başlanan inşaat, 70 yılda bitirilmiştir.

Ana caddeye bakan, manastırın süslü yan girişi, Juan de Castilho tarafından tasarlanmıştır. Zamanının en önemlilerinden biri olarak kabul edilir, ama aslında, binanın ana girişi değildir. Manastırın ana girişinde, 19.yy.da eklenen bir ara sahanlık ile Santa Maria Kilisesi’ninde girişi yer almaktadır. Kilisede filler tarafından tutulan kral mezarları, lahitler bulunur.

1571’de kilisenin inşaasına devam eden, Juan de Castilho, Rönesans tarzı tipik rafine grotesk ya da çiçek elemanları ile altı 25 metrelik, ince, mafsallı, sekizgen sütun dekore ederek, bu gotik salonu, yapının mekansal etkisini artırarak, estetik ve mimari bir şahesere dönüştürmüştür.

Türbe benzeri manastır, 32 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde, iki katlı büyük bir yapıdır. 55mx55m ebatlarındaki kare planlı çalışmaya, Boitac başlamış, geniş kemerler ve pencereler ile çapraz tonozlarla inşa ederek, Juan de Castilho alt katında klasik bir bindirme ve daha girintili üst katlı bina ile inşaatı tamamlamıştır.

Manastır, çapraz  hanedan sembolik motifleri ve Hıristiyanlık figürleri ile dini bir işlevin yanı sıra, dekoratif süsleme ve askeri sembollerle de, Portekiz’in artan dünya gücünü gösteren, bir temsilci işlevi göstermektedir.

Revak iç duvarları, Avrupa Mağribi ve doğu motiflerine ek olarak, deniz elemanları ile Manuelin motifleri açısından da zengindir. Aynı zamanda İspanyol mimarisi ile ilişki kuran yuvarlak kemerler ve yatay yapı özelliği, Rönesans stili doğrultusunda şekillenir. Iç avlunun dış duvarlarındaki süslemeler, Castilho tarafından Plateresco tarzında yapılmıştır.

Manastırda ünlü Portekizli şair, Fernando Pesoa’nın mezarı yer almaktadır. 1850yılındaki restorasyon sonrası, manastıra bir ek olarak, Museu Nacional de Arqueologia (Ulusal Arkeoloji Müzesi) ve Museu da Marinha (Maritime Museum) (batı kanadı) kurulmuştur.

Kaynak : www.tr.wikipedia.org

Kaynak : www.unesco.org

lizbon-madrid-kasim-2011

lizbon-2-gun-belem

 

Paylaşın: