Çocukla Geziyorum

High Tea – İNGİLTERE Londra

FortnumMason_opt[1]Çay bir ülkenin çay içme tarihine bağlı olarak,  farklı yemekler ya da öğün anlamına gelmektedir. Ancak, genellikle eski İngiliz İmparatorluğuna bağlı ülkelerdeki en yaygın kullnılışına göre (şimdi Milletler Topluluğu) çay, bir yemek olarak, küçük veya büyük boyutta olabilmektedir.

İkindi çayı veya düşük çay( Low Tea-afternoon tea ) kökeni, 1840’larda İngiltere’de zengin sınıflar arasına dayanan, genellikle öğleden sonra 16.00 veya 18.00 arası yenen aperitif küçük bir yemektir.

İngiltere’de ve İskoçya’da çok yaygın olarak günlük öğünlere şu isimler verilir: “Breakfast-lunch-tea”. Ayrıca, her ne kadar  “asil beş çayı” anlamına gelse de “high tea”, London-Fortnum-Mason-Afternoon-Tea[1]gerçekte, alçak sehpalar üzerinde yenilen öğle sonrası çay partisinden (low tea) farklı bir şeyi, yüksek ayaklı yemek masasında yenilen erken akşam yemeğini ifade eder. Ama, “high tea” terimini, tüm dünyada kullanıldığı şekilde “zengin akşamüzeri çayı” anlamında kullanmak daha uygundur.

‘High tea’ ‘, yani “yüksek çay”: Öğleden sonra saat üçle beş arasında, çay düşkünü İngilizlerin sandviçler, kurabiyeler, reçeller, kaymaklar, Early Grey ve Darjeeling çayları eşliğinde yedikleri atışmalıktır. İlk ortaya çıkışı Kraliçe Victoria zamanına dayanır. O dönemde ülkede yemek yeme alışkanlığı günde iki kez, loungen_hightea[1]yalnızca sabah ile geç saatte yenilen akşam öğünleri şeklindeymiş ve bu öğünlerde çok ağır yemekler yenirmiş. Ama ne var ki öğleden sonra insanlar doğal olarak açlık hissedermiş.

Bu öğleden sonralarında açlık hisseden VII.Bedford Düşesi Anna (1788-1861) bir gün saat beş civarında uşağına kendisi için çay, ekmek ve tereyağı hazırlayıp odasına getirmesini söylemiştir. Akşam yemeğinden önce yaptığı bu atıştırma faslı Düşes’in çok hoşuna gidince, arkadaşlarını da beş çayına davet Rotunda-High-Tea-1[1]etmeye başlamış ve böylece Victoria dönemi İngiliz aristokrasisi arasında akşam yemeğinden önce ve saat beş civarında yapılan atıştırma, bir seremoniye dönüşmeye başlamıştır. Zaman içinde öğleden sonra çay saatinde yenilen yiyecekler çeşitlenmiş ve İngiliz akşamüzeri çayı dünyanın farklı ülkelerinde de uygulanan çok hoş bir ádet halini almıştır.

Öğleden sonra saat 3 ile 5 arasında, çay eşliğinde alınan ve somonlu, jambonlu, salatalıklı sandviçler, İngiliz usulü “muffinler”, türlü reçeller, Devon kaymağı, “scone”, “trifle” (üç kat) tatlısı ve limon kremalı Victoria keki gibi keklerle zenginleştirilmiş çay seremonisi ise yıllar içinde “High Tea” ismini almıştır. “Yüksek çay” terimi, çay saatinde verilen yiyeceklerin çeşitliliğine atıfla aristokrasiyi ve zenginliği çağrıştırmak içindir. Günümüzde  bu gelenek varlığını artık yalnızca Londra’daki Ritz Otel ve Dorchester Otel gibi zengin ve klasik İngiliz mekánlarında sürdürmektedir. Çay saatinde İngilizler, geleneklerine uygun olarak çaylarını sütlü içerler.

Kaynak : Arman Kırım-Hürriyet , www.wikipedia.org

 

londra-ekim-2012

londra-4-gun-tower-hill-high-tea

High-Tea-Experience[1]

Paylaşın: