Çocukla Geziyorum

İl Palio – İTALYA Siena

ITALY-HORSE RACING-PALIOPalio di Siena ya da yerel olarak kısaca Il Palio, İtalya’nın Siena kentinde, her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde olmak üzere, iki kez düzenlenen geleneksel at yarışı oyunlarıdır. Bu yarışlarda her bir at ve binicisi şehrin Contrada adı verilen 17 semtinden birini temsil eder. Yarışa katılan tüm at ve biniciler, temsil ediyor oldukları semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyinirler.

Antik Roma döneminde düzenlenen yarışlarla herhangi bir ilgisi bulunmayan Palio oyunlarının bilinen en yakın akrabaları Orta Çağdan kalmadır. Oyunların düzenlediği şehir merkezi, piazza, geçmişte ölüm dövüşlerinin, çoklu boks maçlarının, 16. yüzyılda ise boğa güreşlerinin düzenlendiği bir açık alandır.

palio_di_siena[1]1590 yılında boğa güreşleri yasaklanınca, bu tip yarışmalara başlanmıştır. Yarışların ilk örnekleri bufalo sırtında yapılıyordu ve ‘’bufalate’’ olarak adlandırılıyordu. Daha sonra ‘’assinate’’ denen eşek-sırtı yarışlara geçildi ve at-sırtı yarışlarda bu süreçte düzenleniyordu. ‘’Palio alla tonda’’ adı verilen ilk modern Palio yarışları, 1650 dolaylarında ilk kez yapıldı. Başlangıçta her yıl bir kez olmak üzere yapılan yarışlara, daha sonradan bir gün daha eklenmiştir.

Yarışların düzenlendiği alanda, yarışa katılan atlar sırtlarında binicileriyle 3 tur atarlar. Contrada denen semtler arasında düzenlenen bu yarışlar 14. yüzyıldan bugüne büyük ilgi çekmektedir. Her yıl bu popüler yarışı izlemek için Siena kentine dünyanın her yanından binlerce turist gelir.

Kaynak : www.tr.wikipedia.org

www.ilpalio.org

www.ilpaliodisiena.com

 

italya-haziran-2012

italya-4-gun-siena-san-gigmiano-pisa

Siena-Palio[1]

 

 

 

 

Paylaşın: