Çocukla Geziyorum

Boğa Güreşi – İSPANYA Madrid

İspanyolların millî sporudur. İspanya`dan başka Portekiz`de, Fransa`nın bazı güney şehirlerinde, Güney Amerika`nın bazı memleketlerinde yapılmakta olan boğa güreşi, Roma İmparatorluğu zamanından kalmıştır. İlk zamanlarda yalnız aristokratların bir çeşit av eğlencesi olan bu spor, sonraları umumî yerlerde ve boğa ile güreşmeyi kendisine meslek edinen kimseler tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Vahşi ve çetin bir spor olan boğa güreşi, bugün içine çok sayıda seyirci alabilecek olan ve özel olarak yapılan boğa güreş meydanlarında oynanır. Plaza de toros adı verilen bu meydanlar , üstü açık yuvarlak bir amfiteatr`dan ibarettir. Güreş bunun ortasında bulunan kumlu alanda yapılır.

Hayvan hakları savunucuları, boğa ve atların acı çekmesine neden olan bir kan sporu olduğunu ileri sürerlerken, Boğa güreşini destekleyenler, resim, dans ve müzik ile aynı düzeyde, tam olarak geliştirilmiş  kültürel açıdan önemli bir gelenek ve bir sanat formu olduğunu öne sürerler. Kendi türünün en büyük mekanı 48.000 kişilik kapasitesiyle, Mexico City’de Plaza Meksika ve en eski ilk 1765 yılında ilk boğa güreşleri için kullanılan Sevilla’da İspanya La Maestranza arenasıdır.

Boğa güreşi, bütün güreşçilerin alana merasimle girişiyle başlar, özel surette yapılmış elbiseleri olan bu oyuncular güreş alanını gezdikten sonra oyun başlar.Özel suretle yetiştirilmiş çok azgın olan boğa alana bırakılır. Bu boğayı öldürmekle görevli olan matador kırımızı pelerinini hayvana doğru savurarak yaptığı türlü oyunlarla hayvanı oyalar ve fırsatlardan istifade ederek elindeki kılıcı hayvana batırır. Oyun boğanın bu şekilde ölmesiyle son bulur.

Bu oyunda bazen boğanın oyuncuları öldürdüğü de görülmüştür.

Kaynak : www.wikipedia.org

lizbon-madrid-kasim-2011

madrid-7-gun-plaza-de-torosbernabeumadrid

 

 

Paylaşın: