Çocukla Geziyorum

Kayak – FRANSA

Fransanın Kayak Merkezleri

Fransa’nın dağlarını üç ana kategoride ele almak gerekir. Kuzey Alpler, Güney Alpler ve Pireneler. Bu üç gruptan en çok kayak merkezi barındıran ve turist ağırlayan, Kuzey Alp Bölgesidir.

Kuzey Alp Bölgesi, sayısız kayak ve dağ sporları merkezini barındırmaktadır. En tanınmış ve gelişmiş bölgeler ; 3 Vallées, Espace Killy, Mont Blanc, Paradiski, Portes du Soleil ‘dir.

Bu kayak bölgeleri de belli başlı kasabaları ile, kayak tutkunlarının gözdesi konumundadır.

3 Valléesde, Courchevel, Les Meunieres, Meribel, Val T’horens dikkat çeken merkezlerdir.

Courchevel

Courchevel, Kuzey Alpler’in tam ortasında yer almaktadır. Courchevel Kayak Merkezi 600 km. lik dünyanın en uzun ve en geniş pistlerine sahiptir. 1550, 1650 ve özellikle 1850 metrede bulunan Courchevel, sosyetenin tercih ettiği merkezlerdendir.

Courchevel, çocuklu aileler içinde en ideal bölgelerden bir tanesidir. Hem güvenlik açısından hemde her zaman karın bulunabilirliğinden dolayı Courchevel, Kayak ile ilgilenenlerin dikkatini çekmektedir.

Courchevel’e Cenevre’den 2.5 saatlik bir yolculukla ulaşılır.

Mont Blanc bölgesindeki dört önemli kayak bölgesi, Les Houches, Argentiere, Chamonix veVallorcine arasından Chamonix, dünyanın en tanınmış kayak merkezlerinden biridir.

Chamonix

Dünyanın ilk kış olimpiyatlarının 1924 yılında gerçekleştirildiği Chamonix, Avrupa’nın en ünlü ve en elit kayak merkezlerinden biridir. Mont – Blanc bölgesinin merkezi olan Chamonix, Fransa – İsviçre sınırında, Cenevre Havalimanı’na 85 km’lik mesafede yer alır.

Chamonix, Avrupa’nın en yüksek tepesi olan Mont – Blanc’in (4.810 m) hemen eteğinde, İsviçre’ye 15 km, İtalya’ya Mont – Blanc tüneli ile 20 dakikalık konumda olması, geniş kayak pistleri, off pistleri, müzeleri ile herkes için ideal güzellikler sunar.

Turistlerle ve özellikle kış aylarında sunduğu kayak aktiviteleri sayesinde hareketlenen bu kasaba, ‘extreme’ ve ‘hardcore’ meraklılarına da hitap etmektedir. Off-pist track’ları açısından bu bölge, adrenalin seviyesini daha çok arttırmak isteyen profesyonel kayakçı ve board’cular için dünyanın en gözde mekanlarındandır. Tüm Fransız dağ rehberleri, eğitimlerini buradaki okullarda alır.

Espace Killy Bölgesinin kayak merkezlerinden Vald’İsère, dünya sosyetesinin bir numaralı tercihini oluşturur  ve kışın olduğu kadar,  yazın da (çim) kayakseverlerin gözdesidir.

Val D’İsere

Savoie’nın en doğusundaki Val D’Isère’in tarihi çok eskilere dayanır. 60 yıldır ise, dünyaca tanınmış bir kayak merkezi konumundadır. Bugüne kadar birçok dünya şampiyonasına ev sahipliği de yapmıştır. Gencinden yaşlısına herkesin kendisine uygun bir eğlence veya etkinlik bulabildiği merkez, Fransızların da tercih ettikleri yerlerin başında gelir. Val d’Isère tarihiyle, dağ restoranlarıyla, uzun pistleriyle, tüm yaz boyu da süren etkinlikleriyle dünyanın en tanınmış kayak merkezleri arasında yer alır.

Val D’isere’nin  avantajları, Tignes ile bağlantısı olan ve tüm standartlara uyan geniş bir bölgede bulunması, dünyadaki en iyi piste-off slope’lardan birinin burada  olması ve kayak okulların sayısının çokluğudur.

Paradiski Bölgesi de, Les Arc , Plagne ve Peisy Vallandry adı altındaki yerleşmeler  genelinde, çeşitli yüksekliklerde kayak pistlerine sahiptir.

http://ski-france.com

chamonix-lyon

 

chamonix-2-gun-mont-blanc-vadisichamonix

chamonix-3-gun-breventchamonix

chamonix-4-gun-aiguille-du-midimontenvers

chamonix-5-gun-martignycourmayeur

lyon-6-gun-lyon-gastronomi

 

Paylaşın: