Çocukla Geziyorum

MÜNİH – Mayıs 2010

 

Mutlaka bin                : BMW Müzesinde James Bond’un kullandığı

                                                arabaya mutlaka bin.

Mutlaka iç                   : Bir ‘’biergarten’’da bira, mutlaka iç.

Mutlaka ye                 : Biranın yanında ‘’bretzel’’ , mutlaka ye.

Mutlaka hayran ol : Neuschwanstein Şatosu’na mutlaka hayran ol.

Mutlaka eğlen           : Legoland’da mutlaka eğlen.

Mutlaka ziyaret et   : Salzburg(Avusturya ) mutlaka ziyaret et.

Mutlaka şaşır            : Kuşkonmazların büyüklüğüne mutlaka şaşır.

 

19 Mayıs Çarşamba – 23 Mayıs Pazar 2010

Televizyonda izlediğim yabancı bir belgeselde, Almanya’nın önemli turistik destinasyonlarından biri olan ‘’Romantik Yol ‘’ tanıtılıyordu.

Frankfurt’tan başlayıp güneye inen bu güzergah, Bavyera eyaletinde Münih’ten sonra Füssen’de son buluyor. Almanya’nın kırsalı sayılan bu bölge, sevimli kasabaları, çiçekli köy evleri, gölleri, yerel şatoları ile Bavyera’nın tüm güzelliğini yaşatan, keyifli bir destinasyon. Son noktadaki Swangau kasabasında, iki göl arasındaki bir tepeye, Bavyera Kralı Ludwig II tarafından, hayatı pahasına yaptırılan Neuschwanstein Şatosu ise, ‘’Romantik Yol’’ un pırlantası.

Televizyonda gördüğüm kısa sürede şaşkınlıktan ancak bulunduğu yerin adını not edebildiğim bu şato, başka bir dünyadan gelip, bu evrende, Swangau Gölünün tepesine asılı kalmış, büyülü bir mekan hissi verdi bana. Doğaüstü gibi görünen şato, Almanya topraklarının neredeyse sınırında olduğu için,  ulaşılmaz, sadece bir masalda varolabilirmiş gibi görünüyordu.

Aynı etkilenmeyi Walt Disney’de yaşamış olmalı ki, kendi Disney logosunda kullanmayı tercih ettiği gibi, ünlü çocuk filmi ‘’Güzel ve Çirkin’’ in geçtiği mekan yaratılırken de, Kral Ludwig’in bu şatosundan esinlenmiş.

Mutlaka görmek zorunda hissettiğim Neuschwanstein Şatosu’na, en rahat ulaşımın temin edilebileceği merkez şehir, Münih. Nasıl güzel bir tesadüf ki, Almanya Legoland’da, Münih’e aynı uzaklıkta bir mesafede bulunuyor. Münih’e gelmişken, yine yakın bir mesafedeki, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Avusturya’nın Salzburg kentini de mutlaka görelim diyoruz…

munih-1-gun-munih

munih-2-gun-swangaufussen

munih-3-gun-salzburg-rathaus

munih-4-gun-legoland

munih-5-gun-olympiapark-english-garden

MÜNİHTE ÇOCUKLAR İÇİN GEZİLECEK YERLER :

 OLYMPIA PARK – Olimpiyat stadının yer aldığı bu parkta çocuklar için çeşitli sportif aktiviteleri ve eğlencenin yer aldığı farklı mekanlar mevcut.Akvaryum,Olipiyat Kulesi,trambolin,gölde gezmek için bot kiralama ,oyun alanı ve özellikle BMW müzesi görülmeye değer. (  www.olympiapark.de   )

SEA LİFE MUNCHENwww.sealife.com Çocuklar için deniz yaratıkları dev akvaryumlarda görülebilir.

OLYMPIATURM – Olympic Tower .200 mt.de Bir rock müzesi  ( www.rockmuseum.de )ve bir restoranın( www.area-one.de ) bulunduğu kuleden Münih kuşbakışı seyredilebilir.

BMW MÜZESİ – ( www.bmw-welt.com ) Bmw’nin ilk üretilen modellerden en son teknolojilere kadar sergilediği araçlar ,araba tarihinin gelişimini anlatır nitelikte.

MÜNİH HAYVANAT BAHÇESİ – ( www.tierpark-hellabrunn.de    )Çocuklar için her zaman eğlenceli olabilecek parkta, çeşitli hayvanlar ziyaret edilebilir.

MÜNİH HAYALET TURU – Çeşitli tur şirketlerinin organize ettiği bu turda ,gece sokaklar gezilerek hayaletli meydanlarda dolaşılıp ,çeşitli hayalet hikaye ve efsaneleri dinlenebilir.

OYUNCAK MÜZESİ – Marienplatz meydanında yer alan Altes Rathaus binasında  yer alan oyuncak müzesinde, tarihi oyuncak koleksiyonu sergilenmektedir. ( www.toymuseum.de )

PLANETARIUM – Isar nehri üzerinde Luwig köprüsünün yanında gökyüzünün izlenebileceği bir planetarıum bulunmaktadır.

YAKIN MESAFE :

LEGOLAND –Münih’e 1,5 saatlik mesafede bulunan Günzburg’da yer alan , Legolardan oluşturulmuş etkisi veren eğlence parkı. ( www.legoland.de )

NEUSCHWANSTEİN ŞATOSU – Tren ile veya günübirlik turlarla gidilebilecek şato,Avrupa’nın en etkileyici şatolarından olup , Walt Disney’e  Disney Logosunda ilham vermiştir ve ‘’Güzel ve Çirkin ‘’masalının animasyonunda masalın geçtiği şato olarak kullanılmıştır.( www.neuschwanstein.de )

MARCHENVALD EĞLENCE PARKI – Kırmızı Başlıklı Kız,Uyuyan Güzel,Ali Baba gibi masal kahramanlarının tematik olarak kullanıldığı küçük yaş grubu çocuklara hitap eden eğlence parkı .( www.maerchenwald-isartal.de )

Paylaşın: