Çocukla Geziyorum

Prado Müzesi – İSPANYA Madrid

 

Museo del Prado, Prado Müzesi, İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan bir müze ve sanat galerisidir. 12nci yüzyıldan, erken 19ncu yüzyıl eski İspanyol Kraliyet koleksiyonuna dayalı, dünyanın en güzel Avrupa sanat koleksiyonları başrolde oynar.

Dünya’nın en önemli müzelerinden biri olan, 19 Kasım 1819’da, Jean de Villanueva’nın yapmış olduğu yapıda hizmete giren Prado Müzesi, krallık koleksiyonlarının biraraya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5.000 den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyası ve sanat eserlerini içerir. Heykel, 700 den fazla eserle temsil edilir. Madrid’de en çok ziyaret edilen yerdir.

İspanyol ressamlarının (El Greco, Velazquez, Goya, vb.) ve Hollanda ressamlarının (Bosch, Rubens, vb.) pek çoğunun yapıtlarının yanı sıra, birçok heykel, çizim vb. sanat yapıtı içermektedir.

Las Meninas-Diego Velázquez ve  La maja desnuda-Francisco de Goya, müzenin en meşur sanat çalışmalarındandır.

Müzede sergilenen yaklaşık 1.300 tablo ile, müzenin dünya klas statüsü muhafaza edilmektedir. Prado, El Greco, Bartolomé Estéban Murillo, Jusepe de Ribera, Francisco de Zurbarán ve daha çok önde gelen İspanyol eski ustaların eserleri olduğu kadar, çok sayıdaki Diego Velázquez ve Francisco Goya’nın en güzel eserlerine sahiptir. Ayrıca Alman ressamların geniş bir grup önemli çalışmaları Hieronymus Bosch (a personal favorite of King Philip II of Spain), Titian, Peter Paul Rubens, Raphael ve Joachim Patiner vardır. Güzel çalışmalara örnek Andrea Mantegna, Botticelli, Caravaggio, Guido Reni, Albrecht Dürer, Rembrandt, Orazio Gentileschi, Artemisia Gentileschi, Veronese, Hans Baldung Grien, Fra Angelico, Antonello da Messina, Van der Weyden, Nicolas Poussin, Claude Gellée, Thomas Gainsborough, Thomas Lawrence ve birçok diğer dikkate değer sanatçılar, ayrıca müzede gösterimdedir.

www.museodelprado.es/en

Kaynak : www.tr.wikipedia.org

 

lizbon-madrid-kasim-2011

madrid-6-gun-lusitania-trenimadrid

 

 

 

Paylaşın: