Çocukla Geziyorum

Saray Arabaları Müzesi – PORTEKİZ Lizbon

Museu Nacional dos Coches, (Ulusal At arabası Müzesi), Portekiz’in başkenti Lizbon’da, Belem semtinde bulunan bir müzedir. Müze, dünyadaki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahiptir. Şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir.

Eski bir binicilik okulu olan Picadeiro Real do Palácio de Belém binası, 1726 yılında İtalyan mimar Giacomo Azzolini tarafından yapılmıştır. 1905 yılında Kral D.Carlos’un eşi Kraliçe D. Amélia onuruna müzeye çevrilmiştir.

Müzenin, eski Belém Sarayının, eski At Binme Arenası, şimdi Portekiz Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olan bir Kraliyet Sarayı içinde yer alır. At Binme Alanı, İtalyan mimar Giacomo Azzolini tarafından, Neoklasik tasarımı takiben 1787 sonrası inşa edilmiştir. Portekiz sanatçıların resim ve çini (azulejo) panelleri ile binanın içi dekore edilmiştir. İç alan, 50 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindedir ve atların eğitimi için kullanılmıştır.

Müze, Portekiz kraliyet ailesi ve soylularına ait arabaların geniş bir koleksiyonunu barındırarak, Kraliçe Amelia tarafından 1905 yılında oluşturulmuştur. Koleksiyon İtalya, Portekiz, Fransa, İspanya, Avusturya ve İngiltere’de yapılan arabalar ile, 16.yy.dan 19. yüzyıllara kadar olan dönemdeki gelişimin tam bir resmini verir.

Müzenin en nadide eserleri arasında, 1619 yılında, İspanya’dan Portekiz’e seyahati için kullandığı, Kral Philip II’nin, geç 16.yy. erken 17.yy arabası yer almaktadır. Papa Clement XI’nin, 18.yy.şatafatlı resimler  ve coşkulu yaldızlarla süslü barok arabası ,papa tarafından 1715 yılında Kral John’a verilen tören arabası ve Portekiz elçisinin 1716 yılında Roma’da yapılan, etkileyici şekilde süslenmiş arabaları da, özel eserler arasında yer almaktadır.

http://en.museudoscoches.pt/

Kaynak : www.wikipedia.org

lizbon-madrid-kasim-2011

lizbon-2-gun-belem

 

 

Paylaşın: