Çocukla Geziyorum

Tivoli Bahçesi – DANİMARKA Kopenhag

Tivoli Bahçesi 1843 yılında Georg Karstensen tarafından kurulmuştur. Babasının diplomat olması nedeni ile  çocukluğunda  Avrupa’da pek çok eğlence parkı gezmiş olan Georg  Karstensen’in, bu tarz parklardan bir tanesini  Danimarka da oluşturmak istemesi  sonucu, 1841’de Kral Christian VIII’ e başvurması, Tivoli hikayesinin başlangıcını oluşturur.

Tivoli, bugün, yaz ve Noel sezonlarında 4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan Danimarka’nın en tanınmış turistik noktalarından biridir.

İçinde bir gölün de bulunduğu alanda, yaz aylarında 1 milyondan fazla ağaç ve 400.000’ den fazla çiçeğin olması ile bütün Danimarkalı’ların gurur duyduğu ve gelmekten hoşlandığı bir parktır. Çeşitli lunapark oyunları ve hızlı trenler ile  her yaştan çocuk ve gence hitab ettiği gibi bünyesinde bulunan pek çok restorandan ikisi  Michelin yıldızına sahip olan tek park alanıdır.

Konser salonunda klasik müzikten rock konserine kadar çeşitli müzik gösterileri ve Pandomim Tiyatrosu’nda  ise, bale ve dans gösterileri düzenlenmektedir.

Parkta, 28 çeşit roaller coaster ve ayrıca, 1600 deniz canlısının bulunduğu Tivoli Akvaryumu bulunmaktadır.

Kaynak : www.wikipedia.org

www.tivoli.dk

danimarka-norvec-kasim-2010

kopenhag-1-gun-strogetnyhavntivoli

Paylaşın: