Çocukla Geziyorum

Asterix – FRANSA

Galyalı Asteriks’in Maceraları (Fransızca: Astérix le Gaulois), metnini René Goscinny’nin, resimlemesini de Albert Uderzo’nun yaptığı Fransız bir çizgi roman dizisidir. Uderzo, Goscinny’nin 1977’deki ölümünden beri seriyi tek başına sürdürmektedir.

Çizgiroman, Roma istilasına karşı koyan bir Galya köyünün maceralarını konu alır. Genellikle, bu direniş, dizinin ana karakterlerini Avrupa ülkelerine sürükler, ancak Mısır, Amerika, Hindistan ve diğer Avrupa ülkesi olmayan yerlere de gitmişlerdir. Serinin geri kalanı da köyün çevresinde geçmektedir.

Ana 33 kitap , 100 dil ve ağza çevrilmiştir. Asteriks serisi, Fransa’nın dünyaca en ünlü çizgi roman serisidir ve başta Avrupa olmak üzere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika’nın bazı kesimleri, Afrika ve Asya’daki birçok insana tanıdıktır.  Asteriks serileri, dünyanın diğer taraflarına oranla Amerika ve Japonya’da daha az bilinmektedir.

Serinin başarısının arkasındaki sır tüm yaşlara hitap ediyor olmasıdır: küçük çocuklar dövüşmeleri ve diğer görsel öğelerden hoşlanırken,yetişkinler de bazı gönderme ve kelime oyunlarının akıllıca yapılmasından hoşlanırlar.

Karakterler :

Asteriks

Asteriks sevimli, zekî ve savaşçı, zor görevlerin adamıdır.Her dilde maceraları vardır.Britanya’da Antikloraks isimli bir kuzeni vardır.

Oburiks

Orijinal adı Obélix’tir.  Asteriks’in can dostu. Dikilitaş dağıtımı yapar, yabandomuzu tutkunudur. Yiyecek domuz ve yeterince kavga olduğu sürece,her şeyi bırakıp Asteriks’le yeni bir macera atılmaya hazırdır. Küçükken devegücü tazı hızı şerbeti dolu bir kazana düştüğünden, iksire ihtiyacı olmadan herzaman için çok güçlüdür ve Büyüfiks tarafından daha fazla iksir alması yasaklanmıştır.Ona her zaman yoldaşlık eden İdefiks, dünyâdaki tek bilinen çevreci köpektir vene zaman kesilmiş bir ağaç görse fenalık geçirir.

İdefiks

Oburiks’in ufak ve zeki köpeğinin adıdır.

Büyüfiks

Kasabanın saygın büyücüsüdür. Topladığı otlarla sihirli iksirler yapar. Bunların arasında en
önemlisi, içene insanüstü güç veren Deve gücü tazı hızı şerbetidir.

Toptoriks

Toptoriks Galya Köyü’nün şefi. Heybetli, cesur ve ateşlidir.Adamları tarafından sevilen ve sayılan bu yaşlı savaşçıdan düşmanları çok korkar. Toptoriks’in tek korkusu “Yarın göğün başına yıkılacak”olmasıdır. Yine de yarın hep bir sonraki gün olduğu için yaşamını fazla
tasalanmadan geçirir. 2 kişi kalkanın üstünde Toptoriks’i taşır.

Kakafoniks

Ozandır. Müzik yeteneği konusunda bir fikir birliği yoktur. Kendisi, dâhi olduğuna inanır,
diğerleri ise bu konuda konuşmamayı yeğler. Sessiz kaldığı sürece sevilen biridir. Ama yine çalarsa kendini toprağa saplanmış ya da ağaca bağlanmış halde bulur.
Kaynak : www.tr.wikipedia.org, www.asterix.com

kuzey-fransa-6-gun-parc-asterixst-michel

Paylaşın: