Çocukla Geziyorum

BODRUM – Bodrum Yarımadası

Temmuz 2009

Bodrum’un yerleşimi antik çağlara dayanıyor. Karia’lılar döneminde adı Halikarnassos. Miken kültürü ile eşdeğer bir kültüre sahip.

Tarihsel süreçte, çeşitli medeniyetlerin egemenliğine giren yerleşim, 1402 yılında Rodos Şövalyeleri’nin eline geçince, mevcutta bir Dor Acropolü’nün bulunduğu adacığa, bugüne kadar ayakta kalabilen ve Bodrum’un simgesi olan muhteşem kaleyi inşaa ediyorlar.

Bugün Bardakçı Koyu’nda, sadece alt kaidesinin kaldığı ve orijinalinin Londra’daki British Museum‘da sergilendiği Maussoleion (Mozole), antik dünyanın yedi harikasından biri. Yani Halikarnassos kendi döneminde, dünyadaki yedi harikadan birine sahip olabilecek nitelikte bir yerleşim .

Osmanlıların eline geçtikten sonra bir müddet önemini korusa da Cumhuriyet döneminde artık sade bir balıkçı kasabası, öyleki sürgün yeri.

bodrum_hisaronu_bodrum_liman_1[1]Bodrum, buraya 3 yıl sürgüne gelip, cezası bittikten sonra yine geri dönerek ömrünün 25 yılını burada geçiren Cevat Şakir Kabaağaçlı nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı sayesinde tanınıyor. Asıl çıkışını ve ilgi odağı olma mertebesini ise özel ”beach”lerin açılması ve tanınmış simaların bu plajlarda boy göstermesi ile yaşıyor.

1980-90 ‘lı yıllarda ailecek tatile gelinen, devremülk ve yazlıkların makul bir hızla türediği, banka şubelerinin sadece merkezde olduğu, telefon için merkez postaneye gelindiği, minibüslerin dolması için epey bir süre beklemek zorunda kalındığı, Hadi Gari adlı barlar sokağındaki barın var olduğu, taklitlerinin türemediği, bu sokağın sonundaki Mavi Bar’ın özel müzik gruplarını ( Gündoğarken, MFÖ) müzik dünyasına kazandırdığı, Halikarnas Disco’dan sonra yol olmadığı, arka sokağındaki Zeki Müren’in evinin kapısının her daim açık olduğu, kendisininde sık sık yine barlar sokağındaki Veli Bar’da oturup gelen geçenle sohbet ederken görülebildiği bir sayfiye idi Bodrum. 2000’li yıllarda geldiği noktayı ise yazın gazetelerde izlemek mümkün.

Gazetelerde belli bir kesim tarafından abartılı bir yaşamın olumsuzlukları Bodrum’a mal edilmeye çalışılsa da  Bodrum, alternatifli koyları ve her koydaki farklı bir özelliği ile her çeşit ve kesimden insana hitap edebiliyor. Çoğu kişi, çocukla tatil için uygun olmadığını düşünerek yanılıyor. Aslında Bodrum, çocuklar içinde son derece keyifli alternatifler sunabiliyor.

Milas’dan gelip, Bodrum Merkez’den geçerek Turgutreis‘e kadar uzanan karayolu, Bodrum yarımadasını adeta ikiye bölen ana akstır. Bu yolun kuzeyinde kalan koylarda deniz nispeten daha taşlı, daha derin ve daha dalgalı iken güney taraftaki koylar, daha ziyade turistik amaçlı imarın yoğunlaştığı dalgasız, geniş kumsalı olan ve kademeli derinleşen koylardır .

Bodrum Merkez

Azmakbaşı‘ndan tersaneye kadar olan bölgede yani kalenin arka tarafı olan Halikarnas Disco istikametinde, denize girilebiliyor olsa da genelde turistlerin tercih ettiği, yerli ailelerin pek tercih etmediği bir kıyı şeridi mevcuttur. Marina tarafında ise denize girmek diye bir durum sözkonusu değil.

1346922093_bardakci-2[1]Bardakçı Koy

Askeri kampın hemen arkasında yarı gizli kalmış bu koy, Bodrum Kalesi ve Karadada manzarası ile Bodrum’un en güzel koylarından biridir. Kısmen küçük bir kumsalı vardır ve deniz derin ama oldukça güzeldir. Çocuklu ailelere uygun otellerde mevcuttur.

Gümbet Koyu

Kötü bir deniz  ve tamamen turiste, üstelik ucuz turiste yönelik, karmaşanın hakim olduğu bu koy, çocuklarla Bodrum’da gidilmeyecek koylar listesinde bir numarada yer alır.

Bitez Yalısı

12440_100424070914_z[1] Bitez’de ağırlıklı olarak turizme yönelik tesisler olsa da son zamanlarda artan bir siteleşme görülmektedir. Denizi sakin, kumsalı geniş ve özellikle su sporları için en elverişli koylardan biridir. Yerel karakterini henüz yitirmemiş köyiçi, Bitez dondurmacısı ile çocuklar açısından cazip bir noktadır.

Aktur Koyu

Özel bir siteye ait bu koyun yine siteye ait çeşitli plajları mevcuttur ama siteliler dışarıdan gelenlere fena şekilde bozulurlar.

Ortakent, Yahşi Yalısı, Kargı, Bağla

Muhteşem plajlar, muhteşem deniz. Biraz bakir koylar olmakla birlikte, çoluk çocuk denizin tadını doya doya yaşayabileceğiniz, lütfen buralarıda rant piyasasının eline geçmesin diye sürekli dua edeceğiniz yerlerdir.

Aspat
1407991556_858a504f7c_z[1]

Yarımadanın en ulaşılmaz gibi görünen noktasında oldukça bakir hatta ücra denilebilecek bir koy. Deniz çok güzel olmakla birlikte çoğunlukla dalgalı, derin ve kayalıktır. Çocuklar için çok uygun olduğu malesef söylenemez.

Karaincir

Bodrum’un en eski devre site yerleşimlerinin olduğu koylardan biridir.Ulaşım açısından yarımadanın en ucunda bulunmaktadır. Güzel kumsalı ve çocuklar içinde uygun kum denizi ile cazip bir koydur. Tek dezavantajı biraz uzak ve kısıtlı ticari aktiviteye sahip olmasıdır.

Akyarlar

Akyarlar’ın köy merkezi, karşı yamaca yapılan otelin vahşi görüntüsünün baskısı altında direnerek otantikliğini ve küçüklüğünü koruma çabası ile benim gönlümde sempatisini hiç kaybetmeyecek gibi görünmektedir. Tamamı kum ve kademeli derinlikte denizi çocuklar için çok uygun olsa da kumsal şeridi oldukça kısıtlıdır.
Buna karşılık Akçabük Koyu ve Meteoroloji Koyu, geniş kumsal ve muhteşem denizi ile çocuklu ailelerin ilk tercih edeceği koylar arasında yeralabilir.

( Kos manzarasıda üstüne hediye.)

Turgutreis

turgutreis_1[1]Büyük ve oldukça şehirleşmiş olan bu merkez, hızla site ve otel yapılaşmasına devam etmektedir ne yazık ki. Denize girmenin ancak eziyet olacağı Turgutreis, gündüz için çok cazip olmasa da gece oldukça canlı ve hareketlidir. Ucuz turistlerin rağbet ettiği barlar sokağı haricinde çarşısı ekonomik alışveriş ve ekonomik yemek imkanı sunan dükkanlarla doludur. Bodrum merkez ile Turgutreis arasındaki fark aynı peştemalın Bodrum’da 15 TL., Turgutreis’de 7,5 TL olması şeklinde özetlenebilir.
Sık sık çeşitli etkinliklerin düzenlendiği meydanı ve buradaki çay bahçeleri, özellikle gün batımında oldukça dolu olur. D-Marin Turgutreis ise daha elit bir eğlence ve alışveriş imkanı sunmaktadır.

Kadıkalesi

Gümüşlükteki balık restoranlarına kazıklanmak istemeyenlerin tercih ettiği koylardandır. İlgi çekici balık lokantaları uygun fiyatla dikkat çeker. Ama her daim dalgalı deniz ve elverişsiz kumsal için aynı tercih söz konusu olamaz.

Gümüşlük

Balıkçıları, yürüyerek çıkılan adası, tarihi kimliği ve sunduğu unutulmaz günbatımı ile Bodrum Yarımadası’nın tartışmasız en turistik koylarından biridir. Denize girmek için tercih edenler vardır ama Gümüşlük saydığım özellikleri varken deniz için önerilecek bir koy değildir.

Yalıkavak

Yalıkavak’da, Bodrum Yarımadasının büyük belediyelerindendir. Turgutreis’in devre site tarzı yapılanması ve nüfusuna karşı daha elit bir site yapılanması sunar.Tüm Bodrum’un kuzey yarısı gibi burada da deniz dalgalı ve çabuk derinleşme özelliği gösterir. Bu koydaki balıkçılar, Gümüşlük’e göre daha da pahalı, Yalıkavak’daki elit kesimi hedeflemiş durumdadırlar. Bir türlü dolamayan marinası koya fazla bir hareketlilik katamamıştır.Yalıkavak merkez de denize girilmese de çeşitli beachler mevcuttur.( 2011 de yeni açılan marina club dünya jetset’ini Bodrum’a çekmeyi hedeflemektedir. )

bodrum+gündoğan[1]Gündoğan

Kendine kapalı U şeklinde bir koydur. Köy özelliğini hala açıkça devam ettirebilmiş ender koylardandır. Deniz derin ve dalgalı ama kumsalı geniş ve her çeşit deniz sporu ve eğlencesini sunmaktadır. Ailelerin ve çocukların rahat edebileceği bir koy olduğu gibi oldukça da ucuzdur. Bahsettiğim peştemal, buranın pazarında 5 TL.dır örneğin.

Türkbükü,Gölköy (Göltürkbükü)

Oldukça kısıtlı hatta yok denecek kumsal, buna karşılık astronomik rakamlı ”beach” adı altındaki tahta iskeleler, bol bol tekne mazotu ve sintinesi, etrafta gereksizce tuhaf görünümlü ve abartılı insanlar. Benim çocuğum bunlara layık diyenlere.

torba-bodrum[1]Torba

Eskiden beri sanatseverlerin tercih ettiği bir koydur. Kumsal taşlık, deniz derin, kapalı ve eğlencesizdir. Daha ziyade sanatla ilgilenenlere hitap eden bir karakteri vardır. Çocuklu ailelerin tercih ettiği bir koy olmaktan ziyade kafa dinlemek isteyenler içindir.

 

 

Artık hangisi kimin tercihi ise her koyda ayrı bir keyif, ayrı bir eğlence yakalamak mümkün…

İYİ TATİLLER dileği ile…..

bodrum-temmuz-2009

 

bodrum-bodrumda-cocukla-gezmek

bodrum-bodrum-yakinlar-3

 

bodrum-kalesi-bodrum-turkiye

bodrum-sualti-arkeoloji-muzesi-bodrum-turkiye

halikarnas-mozolesi-turkiye-bodrum

Paylaşın: