Çocukla Geziyorum

BODRUM – Bodrum Yakınlar

Güvercinlik , Mumcular , Yalıçiftlik
09 Ağustos 2010 Pazartesi

Bodrum deyince akla her zaman gönüllere taht kurmuş muhteşem manzarası ile kale ve yat limanını içeren ilçe merkezi gelir. Oysa Bodrum Yarımadası kapsamında olmasa da Bodrum İlçesi olarak kaydedilen sınırlar dahilinde, Bodrum İlçesi’ne bağlı yakın yerleşmeler de vardır dikkate değer.

Bodrum’u ziyaret edenlerin sıkça adını duymuş olabilecekleri ; Güvercinlik, Mumcular ve Yalıçiftlik.

Bunlardan Güvercinlik, Milas karayolu üzerinden Bodrum’a gelirken, yarım saat kadar öncesinde yanından geçilerek, Bodrum nahiyesi denizi ile ilk kez burada karşılaşılan, küçük ve kapalı bir yerleşmedir. Bodrum’un kapısı olarak da kabul edilir.

Mumcular, Torba’nın tam aksi istikametinden gidilen tipik bir Ege Köyü ve Yalıçiftlik ise son zamanlarda yıldızı parlamaya yüz tutmuş, bu koyda kurulu şık bir tatil köyü ile özdeşleşmiş, Datça Körfezi’nin girişine doğru uzanmış, nispeten açık denize bakan, küçük bir koydur.

Her zaman gelip geçerken görerek, kendine has bulduğum ve her yaz gelişimde çok şükür bu senede büyümemiş diye şükrettiğim Güvercinlik’te kahvaltı ederek başlıyoruz Bodrum’un yakınlarını tanıma turumuza.

Güvercinlik :

Güvercinlik, Bodrum’un kapısı, ilçe sınırı burada başlıyor.

Milas Karayolu üzerindeki Güvercinlik tabelasına sapınca 100mt bile gitmeden ulaşılan meydanına, Pazar olduğu için araç sokmuyorlar ve aracımızı denize paralel uzanan sadece iki sokaktan arka sıradakine park ediyoruz. Küçük meydan sakin. Pazar için hazırlıklar yapılıyor, tam gününü bulmuşuz kahvaltı için gelmeye ( pazartesi ). Meydandaki pastane/çayevi bizi pek cezbetmediği ve denizden de uzakça kaldığı için pazarın kurulduğu deniz kenarındaki yol boyunca ( Bodrum ‘un ters istikameti oluyor ) ilerliyoruz. Biraz tereddütlü olarak iki pastaneden birinin deniz kenarındaki masalarından birine yerleşiyoruz. Henüz kimse yok yada buralarda dışarıda kahvaltı eden kimse yok, bakacak olan garsonda biz geldiğimiz için zorla uyandırılmış gibi.

Zaman ilerledikçe pazara gelenler bir çay içmeye oturuyor. Uykulu servis yapan çocuğun getirdiği köy peyniri, tereyağı, reçeller, domates gibi kahvaltılıklar heryerde bulunandan farklı bir özelliğe sahip olmasa da deniz kenarında yenince güzel geliyor insana.

Fazla sıcak bastırmadan koyu turlamak için, rehavete kapılmıyoruz. Koyun Bodrum istikametindeki tarafına doğru ilerleyince, bu tarafta daha ziyade balık lokantaları ve küçük pansiyon tipi evler olduğu görülüyor.

Yaya olarak devam edilen yolun, en sonunda ,söğüt ağaçları altındaki serin açıklık, koyun tüm manzarasına hakim olduğu için bir dahaki sefere denenmek üzere not listemize ilave ediliyor.

Karayolundan geçerken, uzaktan her zaman pırıl pırıl ve çok cazip görünen denizin,yakından baktığınızda balık çiftliklerinden biraz nasibini aldığını düşünüyoruz ister istemez.

Koyun hemen ucunda uzanan Salih Adası, son zamanlarda yatırımcıların gözdesi durumunda. Burada yapılan vahşi yol çalışmaları, konunun medyaya yansıması üzerine durdurulmuş ama eski haline dönememiş olduğundan, adanın ve ortamın doğallığına sekte vurmuş.( artık birde üstünde otel var )

guvercinlik[1]Salih Adası’nda, antik Karyanda kentinin kalıntıları olduğu bir rivayet yada sadece bir yakıştırma. Olsa da yol çalışması için gelenlerden sonra artık rivayeti bile kalamamıştır. Güvercinlik hakkında kesin bir tarihi bilgi yok.

Güvercinlik adı gibi güvercin yuvası niteliğinde kendine kapalı bir yerleşme. Doğal yapısı da genişlemeye  müsait değil. Bir uçtan diğer uca yürümek 10 dakika Güzelliği de bu küçüklüğünde ve yıllardır büyümemesinde, büyüyecek yerinin olmamasında. Huzurlu bir hoş sohbet köşesi adeta.

Güvercinlik’i kendi sakinliği ile baş başa bırakıp Bodrum’a doğru ilerlerken sol tarafta kalan Mumcular Köyü’ne uğruyoruz.

Mumcular :

Bodrum’a 29 km. uzaklıkta 5000 nüfuslu bir belde Mumcular Köyü. Burası denizden uzak ama denizin etkisine açık bir ovada yer alıyor. Karaova deniyor bu Mumcular ile birlikte 11 köyün daha yerleşmiş olduğu ovaya.

Verimli arazisi olan bir köy ve son yıllarda köylü toprağını satarak Bodrum’a gitmeye, bizim gibi büyükşehirlerden gelenlerde bu köylülerin sattıkları tarlaları alıp bir şeyler yetiştirmek için kullanmaya başlamışlar.

Bizim amacımızda bu yönde. Köyde yaşayan, ilçe orman görevlisi bir bey yardımcı oluyor. Fiyatını duyunca şoke olduğumuz bir tarla gösteriyor ve Mumcular’da bir baraj göleti olduğu için sulamanın sorun olmadığını gösterdiği tarlanın etrafındaki bir-iki araziyi de yine  İstanbul’dan birilerinin alarak ektiğini anlatıyor.

Çocukları görünce Türk insanının karşı konulmaz misafirperverliği ile evine davet ediyor, yeni doğan kuzuları çocukların görmesi için. Geniş bir arazi içinde, çatısız tipik bir köy evinde, hanımı karşılıyor bizi, hiç tanımadan ama çok değerli özel konuklarmışız gibi. Hemen içeri geçip soğuk suyla ayran yaparak ikram ediyor. Sıcak havada bize çok iyi gelse de evde yapılma ayranı bilmeyen ve illaki katkılı maddeli hazır içeceklere alışmış büyükşehir çocuğu çocuklarımız, suyla ev yoğurdunu karıştırmak usulü yapılmış doğal ayranı içmiyorlar ve su diye tutturuyorlar.

Utanarak şehirli çocukların böyle tuhaf olduklarını izah edip ayıp olmasın diye onlarınkini de biz içiyoruz.

Doğalı çok az zaman olmuş kuzucuklar hayatlarında ilk kez gördükleri arabamıza nasıl bakıyorlarsa, hayatlarında ilk kez bir kuzuyu canlı görmüş bizim çocuklarda öyle bakıyorlar hayvancıklara. Kuzulardan cesur olanı, tüm yeni doğanların dünyayı tanıma yöntemine başvuruyor ve ilk kez gördüğü arabayı yalıyor . Küçük buzağı, cüssesine rağmen ne yapsak da bizden o kadar çok korkuyor ki, bizde zorla sevmeye çalışıp daha fazla üzmek istemiyoruz.

Ağacın dalında bir sepet içinde kuluçkaya yatmış tavuklar, dama serilmiş salçalık domatesler, kurutulan biberler ve ortalarda dolaşan hayvanlar ile canlı bir köy yaşamı görmek çocuklar için sık karşılaşamayacakları bir gözlem imkanı sunuyor.

Orman görevlisi beye ve hanımına sonsuz teşekkürlerimizi sunup Bodrum merkeze girmeden tam ters yöne dönerek Yalıçiftlik’e doğru ilerliyoruz.

Yalıçiftlik :

Çiftlik ve Kızılağaç Köyleri ile Yalıçiftlik, Yalı beldesi olarak geçiyor. Yolu tarif eden tabelalarda bu köylerinde adı geçiyor zaten. ( Yalıçiftlik, Kızılağaç ) Karayoluna yakın mesafelerde, büyükçe araziler duvarlarla çevrilerek çiftlikler oluşturulmuş. Özellikle bir ikisi dikkat çekici şıklıkta çevre duvarları ile kapatılmış.

Yol virajlı, dar ve yer yer çamların arasından kıvrılarak ilerliyor.Yol boyunca Kızılağaç Köyü’ nün evleri seyrek olarak ve incir bahçeleri ile zeytinlikler karşımıza çıkıyor. Neredeyse her iki tarlaya bir düşen sarnıç sayısı o kadar fazla ki bir müddet sonra Çaka bile saymaktan vazgeçiyor.

Denize çok yakın seyreden yolda ilerledikçe karşı kıyıda uzaklarda hafiften Datça Yarımadası‘ nın silueti belli belirsiz kendini göstermeye başlıyor.

Yalıçiftlik denilen koya geldiğimizde karşımıza ufak, curcunadan fazla nasibini almamış bir plaj çıkıyor .Fazla kargaşa istemeyip sadece deniz ve huzur dileyenler için ideal, köy ortamının hakim olduğu bir mevkii. Koyun nihayetindeki burunda ise meşhur Sea Garden Oteli. Burada deniz hareketli çünkü Datça Körfezi’nin ağzı sayılabilecek bir konumdayız. Ama denizin temizliği dilden dile dolaştığı gibi pırıl pırıl ,dipdiri bir deniz.

Sea Garden ‘ın yamaca sıralanmış apart konutlarını, seyrettikleri açık deniz manzarasının güzelliğinden ötürü kıskanarak biraz daha ilerleyip, Çiftlikköy’de ki tersaneden dönüyoruz. Daha ilerisi artık başka bir coğrafya, başka bir yazı konusu.

İstanbul’luların çoktan bazı zeytinlikleri kapattıkları Yalıçiftlik’ten zeytinyağı alınabilir ama biz zeytinyağında Ayvalık’tan vazgeçemeyen bir aile olduğumuz için yanaşmıyoruz.

Bodrum’un yıllar içinde dönüştüğü keşmekeş ve kargaşa yüklü bir tatil beldesi olması durumundan kısa bir an da olsa uzaklaşıp , böyle orijinal kimliğini korumuş köyler ve tertemiz pırıl pırıl denizler, yazın kırk derece üstü sıcağında serin bir rüzgar estiriyor gönüllerimizde.

Üstüne bir de Bitez Dondurması ile cila …..değmeyin keyfimize….

bodrum-temmuz-2009

bodrum-bodrum-yarimadasi

bodrum-bodrumda-cocukla-gezmek

 

bodrum-kalesi-bodrum-turkiye

bodrum-sualti-arkeoloji-muzesi-bodrum-turkiye

halikarnas-mozolesi-turkiye-bodrum

Paylaşın: