Çocukla Geziyorum

MAVİTUR – Temmuz 2009

 

mvtur çalış1

 

Mutlaka yap      : İmkan yarat ve mavitur mutlaka yap.

Mutlaka Hisset : 30 m2 alanda özgürlüğün dayanılmaz hafifliğini

                                       mutlaka hisset.

Mutlaka tanı     : Mavi Yolculuk ‘u tanıtan Azra Erhat’ı mutlaka

                                      tanı.

Mutlaka öğren : Denizcilik terimlerinden birkaçını mutlaka öğren.

                                      ( borda ,yelken ,iskele , palamar,çima …. )

Mutlaka yat       : Gece yıldızların altında mutlaka yat.

 

BODRUM – GÖKOVA

11 Temmuz Cumartesi 2009 – 13 Temmuz Pazartesi 2009

Mavi Tur deyişini ve fikrini ilk duyduğum kişi Azra Erhat’tı sanırım, babamın kütüphanesinde bulduğum bir kitapta tanımıştım. Günümüz de ise, özellikle son yıllarda, duymadığım kimse kalmadı gibi. Tur programı gibi haftalık charter’a çıkanlar, tekne kiralayanlar, önce kaptanlık ehliyeti alıp sonra tekne alanlar, ehliyetsiz tekne alıp kaptan kiralayanlar…. Herkes bir şekilde ya Barbaros Hayrettin Paşa’nın soyundan geldiğimizi hatırladı ya da üç tarafımızın deniz olduğunun nihayet farkına vardı. Her nev’inden tekne, her çeşit koyda dizi dizi. Bu konuda magazin basınının da özendirici etkisi olduğu yadsınamaz.

İyi de oldu çünkü tüm bu patlamanın sonucunda, tersaneler ve marinalar açılıyor ki bu yeni yatırımlar pek çok kişi için iş sahası demek. İnşallah aynı beceri ile denizlerimizi ve koylarımızı korumanın da üstesinden geliriz, doğanın gücüne ya da Allahın inayetine bırakmadan.

Üniversiteden beri, yat kaptanı ehliyeti almak istediğim halde, bir türlü yaratamadığım fırsat ve zamanı eşim yarattı ve benim, bahane bir yana, gösteremediğim cesareti o göstererek yat kaptanı ehliyeti aldı.

Pratik yapmak için, çocukların yaş faktörünü de göz önüne alarak, kısa bir tekne macerası yaşayalım istedik. Bu konuda yaşanmış tecrübeleri olanlardan, şiddetli olarak verilen tavsiyeler,” teknede 3 gece kalmadan tekne almayın, ilk seferde uzun tura da çıkmayın” yönünde idi.

Bizim endişemiz ise daha çok, çocuklarla 30 m2 yerde, 24 + 24 + 24 saat (ler)geçirmek yönünde idi, üstelik deniz gibi asla şakası olmayan bir etken de varken.

Cahil cesaretinden vazgeçip, mantık yönünde karar alarak, 3 günlüğüne, kaptanı ile birlikte bir tekne kiraladık.

Ve atıldık  birde deniz macerasına…..

mavitur-1-gun-turgutreis

mavitur-2-gun-cokertme

mavi-tur-3-gun-akbuk-donus

 

mavi-yolculuk-turkiye

 

Paylaşın: