Çocukla Geziyorum

ÇANAKKALE – Mayıs 2015

çnkl klj

 çnkl klj

29 Mayıs Cuma – 30 Mayıs Cumartesi 2015

İlk ve neticesindeki kararımız doğrultusunda son defa olarak, bir okul gezisine katıldık. Bazı çocuklar doğuştan uzaklara açılmaya eğilimli doğuyorlar. Bazıları da, anne ve babanın güvenli çeperinden ayrılmak konusunda daha uzun bir müddet tereddüt gösteriyorlar. Hangisinin sonrasında nasıl değişeceğini ise, nasip ederse Allah gösteriyor.

Üç buçuk yaşından beri bizimle beraber seyahat eden, neredeyse seyahatler esnasında büyümüş olan küçük oğlum, henüz ( 11 yaş ) bizden ayrı bir gece bile geçirmediği ve bu konuyu da en sevdiği arkadaşta kalmak dahil şiddetle reddettiği için, bir okul gezisine birlikte katılalım ve onun okul gezisi rutininin nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikir edinmesini sağlayalım dedik. Böylece şamataya kendini kaptırıp başka okul gezilerine karşı istek ve heves duyabilir diye düşündük.

Çanakkale Savaşlarının 100.yılının kutlanması dolayısı ile gündeme gelmiş, velilerinde kabul edildiği bir Sosyal Bilgiler gezisine dahil olduk. Her ne kadar oğlumu bahane etsem de bir Türk olarak, kaderimizin değiştiği, binlerce Mehmetçiğin uğrunda şehit olduğu cepheleri görmemiş olmaktan ziyadesiyle utandığımdan, kendi açığımı telafi etme vesilesi bulacağıma ayrıca seviniyordum.

Bir taşla iki kuş vuralım, oğlumuza hayat dersi verirken kendi ayıbımızı da kapatalım dedik. Utancım gurura döndü, sel oldu taştı, oğlumun hayat dersi yararlı oldu mu seneye göreceğiz ama bu gezi bize çok çok önemli bir ders verdi; okul gezilerine asla gitme…

IMG_5795

 

canakkale-1-gun-gelibolu-yarimadasi

canakkale-2-gun-truva-canakkale

truva-antik-kenti

 

 

Paylaşın: