Çocukla Geziyorum

Kronborg Sarayı – DANİMARKA Helsingor

 

Kronborg Sarayı, Danimarka’nın Zeeland Yarımadası’nın kuzeyinde Helsingor kasabasında, Danimarka ve İsveç arasındaki dar boğazın ucunda yer almaktadır. Genişliği sadece 4 km. olan bu boğaz, Baltık Denizi’ne açılan deniz yolu üzerinde stratejik bir önem yüklemektedir Kronborg ‘a.

Kale, yüzyıllar boyunca, Kuzey Avrupa’nın önemli Rönesans kalelerinden biri olmuş ve 2000 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Kalenin tarihi 1420’de, Danimarka kralı Pomerania ‘lı Eric tarafından surların yapılması ile başlar. Kral, Baltık Denizi’ne giriş çıkışları kontrol ederek, bir sur yapılmasına önem vermiş, geçişlerden ücret alınması mecburiyetini getirmiştir. Daha sonra sur içine çeşitli yapılar ilave edilmiştir.

Kronborg adını 1585’te, Frederick II tarafından, büyük bir Rönesans şatosu olarak yeniden yapıldığında almıştır. Frederick II, şatoda birçok sanatçı ve tiyatro oyuncusunun sahne almasını sağlamıştır.

Bazı yangınlar sonrası çeşitli yapım süreçleri geçiren kale 1690 ‘da, ileri savunma hatlarının eklenmesi ile Avrupa’nın en güçlü kalelerinden biri olmuştur. 1739’ dan 1900’e kadar kale, hapishane olarak kullanılmış, mahkumlar kalenin güçlendirilmesi ve tamiratı için
çalıştırılmıştır.

Kale ‘de 1772 yılında, Kral George III’un  kızkardeşi kraliçe Caroline Mathilde ‘de  (Princess Caroline Matilda of Wales) mahkum olarak bulunmuştur. Kronborg ‘un, kraliyet kalesi olarak önemini yitirmesi üzerine 1785’ten 1922 senesine kadar askeri amaçlar ile kullanılmıştır.

Kronborg, pek çok kişi tarafından ‘’Elsinor’’olarak da bilinir. William Shakespeare’in ünlü trajedisi
Danimarka Prensi Hamlet, bu kaleden esinlenilerek yazılmış, kale, hikayenin
geçtiği yer olarak kullnılmıştır. Hamlet, Shakespeare’in ölümünün 200.yılında
kalede, kale askerlerinin kullanıldığı bir oyunla sahnelenmiştir.

Ayrıca kalede, uyuyan Ogier heykeli bulunmaktadır. Arthur efsanesine göre, Ogier the
Dane isimli bir Danimarka Kralı, Morgan Le Fay tarafından Avalon’a götürülmüştür. Daha sonra geri gelerek tehlike altındaki Fransa’yı kurtarmış ve Kronborg Kalesi’ne dönerek, anayurdunun kendisine ihtiyaç duyacağı güne kadar burada uykuya yatmıştır.

Kaynak : www.wikipedia.org

danimarka-norvec-kasim-2010

kopenhag-3-gun-amelienborgkronborg

 

Paylaşın: