Çocukla Geziyorum

Lizbon Kalesi – PORTEKİZ Lizbon

Castelo Lisbon – Castelo San Jorge

São Jorge Kalesi,  Portekiz’in başkenti Lizbon’da, şehir manzarasına ve ötesinde geniş Tagus Nehri’ne hakim konumdaki Mağrib kalesidir. Ortaçağ’dan kalma  güçlü müstahkem duvarlara sahip kale, şehrin tarihi merkezinde, en yüksek tepede yer almaktadır. Kale, Lizbon’un önemli tarihi ve turistik yerlerinden biridir.

Lizbon tepesinin üzerindeki ilk surların, MÖ 2. yüzyıldan daha eski olduğu bilinmesine rağmen, arkeolojik araştırmalar, insanların M.Ö. 6. yüzyılda ve daha erken dönemlerde, burayı kullandığını göstermiştir.Tepe, yerli Kelt kabileleri ve muhtemelen Fenikeliler, Yunanlılar ve Kartacalılar tarafından ilk kez istihdam edilmiş ve bu kültürler izlerini bırakmıştır. Daha sonra, Roma, Visigot ve Mağribi yerleşimciler, kalenin şimdi bulunduğu yerde yaşamışlardır.

İkinci Haçlı Seferi sırasında, Kral Alfonso Henriques, Kuzey Avrupa Haçlılarının yardımı ile ,kalede ve şehirde Mağribi’lere karşı yapılan savaşı kazanmışlardır. Savaşta, büyük fedakarlık gösteren şövalye Martim Moniz’in adı, kaleye çıkan tramvayların durağının bulunduğu meydana verilmiştir. Kale, şehrin savunma hattı olarak görevini 12.yy.a kadar sürüdürmüştür. 1255’te Lizbon’un kraliyet başkenti olması ile kale, bir kraliyet sarayına dönüştürülmüştür.

Hindistan deniz yolunu keşfeden denizci kahraman Vasco de Gama’nın seferinin kutlamaları da, 1498 yılında kalede yapılmıştır.

16.yy sonrasında önemini kaybetmeye başlayan kale, 1531’deki bir depremde ciddi hasar görmüş, onarılması ile hapishane olarak kullanılmaya başlamıştır.1755 büyük Lizbon depreminin verdiği ağır hasar, kalede ciddi bozulmaya sebep olmuştur.

Kalede, 1940 yılına dek süren kapsamlı bir yenileme yapılmış, daha önceki yüzyıllarda da kaleye birleşik eklenen aykırı yapıların çoğu yıkılmıştır.Kale daha sonra, özellikle  sunduğu harika Lizbon manzarası ile tanınan ,önemli bir turistik nokta olmuştur.

Kaynak : www.wikipedia.org

http://www.castelodesaojorge.pt/?lang=2

lizbon-madrid-kasim-2011

lizbon-4-gun-baixacasteloalfama

 

 

 

Paylaşın: