Çocukla Geziyorum

MERSİN – 3.gün TARSUS Eshab-ı Kehf

20 Ağustos Pazartesi 2012

Mersin’deki son günümüzü Tarsus tarafına gitmeye ve özellikle gitmişken, Eshab-ı  Kehf’i ziyaret ederek, Çağan’ın bu sene gireceği SBS sınavı için dilekte bulunmaya adayalım istiyoruz. Hem ziyaret hem de biraz iş gibi oluyor.

Tarsus, Mersin’in Adana sınırındaki ilçesi. Mersin’den  Tarsus’a kadar devam eden yol boyunca, yoğun bir sanayi yapılaşması dikkat çekiyor. İlçe merkezine girer girmez, sizi önce Kleopatra kapısı karşılıyor. Kuruluşu Yunan mitolojisinde de yer alan kent, Asurlular ve İskender’in egemenliğini yaşamış. M.Ö. 66 da, Kilikya’nın Roma eyaleti olması ile Tarsus, buranın merkezi konumuna gelmiş. Gösterdiği büyük gelişme ile o dönemde nüfu,s 450.000 kişiye yükselmiş ve Tarsus,  uzun bir süre dünyanın en büyük kenti olmuş.

Tarsus, ilahi dinler açısından da önemli bir kent. Kuran-ı Kerim’in Kehf suresinde geçen Eshab-ı Kehf ( Yedi Uyurlar ) ın kaldığı mağara, Müslümanlar için önemli bir ziyaret merkezi. İncil’in ( yeni ahit ) yazarlarından Paulus’da Tarsus doğumlu. Buradaki St.Paul Kilisesi, Kudüs’ten sonra, en kutsal kilise olarak kabul ediliyor.

Şahmaran Hamamı’nda da, göbek taşı ve duvarlardaki kızıllığın, burada katledildiği varsayılan Şahmaran’ın kanı olduğuna inanılıyor. ( www.tarsus.bel.tr )

Antik dönemdeki görkemli günlerine göre vasat denebilecek düzeydeki ana caddeden, okları takip ederek Eshab-ı Kehf’e doğru ilerliyoruz. Şehirin bugünkü görünümü iddiası olan bir yapıda değil, herhangi bir Anadolu kasabasından farksız. Uzak mahallelerde yeni gelişen toplu konut siteleri, tek tip kimliksiz kuleleri ile gözünüze takılıyor.

Eshab-ı Kehf mağarası, Tarsus merkezden 15-20 dakika uzaklıkta, Dedeler Köyü‘nde, tepelik bir alanda. Adana otobanından görülebiliyor. Mağaranın bulunduğu çevre, özel olarak düzenlenmiş. Mağaranın yanında, 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan bir mescit bulunuyor. Burada yapılan duaların ve adakların kabul olduğuna dair inanış kuvvetli olduğu için, ziyarete gelen çok. Adağı olan, dileği olan, hastası olan, sadece merakı olan herkes burada. Adağınız gerçekleşirse artık gönlünüzden kopana göre tekrar gelip, eşarp, şeker, pilav ,çikolata v.s. dağıtıyorsunuz ya da, Kuran okutuyorsunuz. Etrafta ziyarete gelenler dışında, adak yapmak için bir şeyler dağıtanlarda olduğundan, aslında ortam geniş ve iyi düzenlenmiş olmasına rağmen tam bir kargaşa görünümü sunuyor.

Birkaç basamakla inilen mağara küçük değil ve kademeli olarak genişliyor. İçerisi de dışarısı gibi oldukça kalabalık. Bakınan, dua eden, taşlara sarılıp ağlayan, elini yüzünü duvarlara süren…Kimsenin inancına bir diyeceğim yok, kim kendini nasıl rahat hissediyorsa öyle yapsın ama, taşa toprağa el yüz sürüp ağlamak da neyin nesi. Böyle bir davranış şekli Müslümanlık  mı, yoksa mağaranın yedi uyurlarının kaçtığı putperestliğin günümüz versiyonu  mu ?

Kuran-ı Kerim’de de yer aldığı üzere, tek tanrılı Hıristiyan inancına bağlandıkları için, putperest hükümdar Dakyanyus’un zulmünden kaçan yedi genç, köpekleri Kıtmir ile birlikte, mağaraya sığınıyor ve 300 sene kadar uyuyorlar. Uyandıklarında ekmek almak için şehre inince, verdikleri paranın eski oluşu halkı telaşlandırıyor. Ve yedi uyurlarda tekrar mağaralarına çekilip göğe yükseliyorlar.

Kalabalığa aldırmamaya çalışarak dualarımızı edip, yalnızca Allah’tan hayırlısını dileyip, Tarsus Şelalesi‘ne yollanıyoruz. Berdan çayı üzerinde yer alan bu şelale, şehrin kuzeyinde. 4-5 mt. yükseklikten dökülerek akan şelalenin çevresi, mesire yeri olarak düzenlenmiş, gelip şelale manzarası eşliğinde yemek yenebiliyor.

Şelale Restoran, bizim sıklıkla Tarsus’a geldiğimizde tercih ettiğimiz bir yer. Konumu ile şelaleye hakim, yüzünüze serpilen damlacıklar eşliğinde, akan suyun coşkusunu yaşayabiliyorsunuz. Saç kavurması, ister etli ister tavuklu olsun, mükemmel. Bu defa değişiklik olsun diye restoranın yanında ayrılmış havuzda yüzen ve çocukların ekmekle besledikleri alabalıklardan yiyeyim diyorum ve büyük bir pişmanlık yaşıyorum. Mükemmeli bulmuşken başkasını zorlamak niye.

Tarsus, gezip görülecek çok kültürlü bir zenginliğe sahip. Bu derece Hıristiyanlık için önem arz eden değerlere sahip iken neden bunu dünyaya  pazarlamadığımız ise bir merak konusu. Hatay’da Hıristiyanlığın adlandırılmasından, Tarsus’ta İncil’in yazılmasına, Demre’de, Efes’te yaşayan azizlere , Meryem Ana’nın saklandığı kaldığı yerlere kadar, Hıristiyanlığın tarihsel izlerini adım adım takip edebiliyoruz. Tamam Müslüman bir ülkeyiz ama Hıristiyanlık, Müslümanlığın kabul ettiği bir din olduğuna göre, sadece din kökenli çekecebileceğimiz sayısız turist, bu bölgelerde yaşayan Müslüman halkın kazanmasına ve gelişmesine vesile olacak sonuçta.

Sadece bilen bilsin gelen gelsin zihniyeti ile sahip olduğumuz varlıkların gerçek değerini olması gerektiği kadar kullanamamanın üzüntüsü ile ayrılıyoruz Tarsus’tan.

Akşam yemeği için davet edildiğimiz balık restoranı Ayaş’ta bulunuyor, İzzet’in Yeri. Mersin sahillerinde sıkça balık restoranlarına rastlamak mümkün. İzzet’in Yeri, denize sıfır, geniş bir restoran. Mezeler taze, ortam temiz ve özenli. Mersin‘de balık denilince mutlaka yenmesi gereken ise, Lagos. Bu beyaz etli Akdeniz balığının en güzeli, bize göre Mersin’de yeniyor. Özellikle orta boyda olanlar, hafif sulu, yoğun beyaz etinin tadına doyulmaz oluyorlar.

Balık mezeleri, İzzet’in Yeri’nde farklı değil, alışılmış olanlar mevcut, fark gelen yeşillikler ve sebzelerde, tüm Mersin’de olduğu gibi. Limon elbette sorgusuzca ilk getirilen. Domates ve salatalar arka bahçeden toplanmışcasına diri. Bir başka minik güzellik, benim çok ilgimi çekiyor. Parmak ucu büyüklüğünde, mini minnacık, tombul ama, zehir gibi acı biberler yada yerel adı ile ‘’cin biberi ‘’.

Lagos’umuzu yiyip, cin biberleri ile yanıp, önümüzde sonsuz maviliği ile Akdeniz’e doya doya bakıp, ailemize ve Mersin’e veda ediyoruz. Mersin,  güzel bir il. Gezilecek görülecek yeri çok, tadılacak yenecek yemeği çok. Mersin için unutulmaması gereken en önemli not, kesinlikle yaz sezonunda gelmemek yada nefes alınmaz sıcağı göze alarak gelmek olmalı. Mersin’in en güzelinin bahar ayları olduğunu çünkü,  kendi vadettikleri yanında muhteşem bir doğayı da sunduğunu bilmek gerek.

Bir başka aile ziyaretinde de, yaylalara çıkıp, Silifke’yi yakın incelemeye almayı kararlaştırıyoruz.

YENİDEN GÖRÜŞMEK ÜZERE  MERSİN !

 

mersin-1-gun-sehir-merkezi

mersin-2-gun-cennet-cehennem

yedi-uyurlar-efsanesi-turkiye-mersin

Paylaşın: