Çocukla Geziyorum

Neuschwanstein Şatosu – ALMANYA Swangau

Neuschwanstein Şatosu, (Almanca: Schloss Neuschwanstein ) Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan, 6 katlı Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kaledir. Günümüzde Würzburg ile Füssen’i birbirlerine bağlayan Romantische Straße’nin ( Romantik Yol ) duraklarından biri olarak turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Şato, dönemin ünlü müzisyeni Alman kompozitör Richard Wagner ‘e duyulan saygı ve hürmeti yansıtır.

Bavyera Kralı II. Ludwig’in isteğiyle saray ressamı Christian Jank tarafından Neue Burg Hohenschwangau olarak tasarlanarak, 5 Eylül 1869 tarihinde inşaata başlanmış ve 1886 yılında oturabilecek hale getirilmiştir.

Kardeşi Otto ile beraber, Prusya Prensesi olan genç annesi ve Bavyera Kralı babası Maximillian’dan uzakta büyüyen Ludwig II, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Swangau’nun gölleri, dağları ve ormanları arasında yalnız geçirmesi utangaç kişiliği ile birleşince, insanlardan  izole yaşamayı tercih eden bir şahsiyete dönüşmüş ve bu karakter özelliklerini Neuschwanstein Şatosu’na da yansıtmıştır.

Fransız Bourbon Hanedanı ile olan yakınlığından dolayı Versailles Sarayının ihtişamı ile gözleri kamaşmış  ve  Wagner’in müziği ile büyülenmiş olarak, 19 yaşında tahta çıkmak zorunda kalan II.Ludwig, gerçeğinden daha epik bir Ortaçağ Almanyası’na da takıntılı bir tutku geliştirmiş ve hayal sarayında, ruhunu besleyen tüm bu unsurlar en belirleyici öğeler olmuştur.

Neuschwanstein Şatosu, kralın yapmayı istediği üç adet şatonun birincisi ve yegane bitirebildiğidir. II. Ludwig, Neuschwanstein dışında Linderhof Kalesi ve Herrenchiemsee Kalesi’nin inşaatlarını başlatıp Falkenstein Kalesi’ni de planlamıştır.

İçinde sadece 3 hafta kalabildiği gerçeküstü bir dünyanın simgesi olan Neuschwanstein Şatosu,Walt Disney’e ilham vermiştir ve bugün olması gerektiği yerde, gerçeküstü bir başka dünyada,Walt Disney’in logosunda varolmayı sürdürmektedir.

Ölümünden sadece 6 hafta sona ziyarete açılmış olan şato, bugüne kadar yaklaşık olarak 50 milyon ziyaretçi ağırlamıştır ve Avrupa’nın en güzel şatolarından biridir.

( www.neuschwanstein.de )

munih-2-gun-swangaufussen

Paylaşın: