Çocukla Geziyorum

Pierrefonds Şatosu – FRANSA Compiègne

Pierrefonds Şatosu, Fransa’nın Oise departmanında, Paris’in kuzeyinde, Compiegne ve Villers-Cotterets arasında, şato ile aynı ismi taşıyan Pierrefonds ormanında  yer alır.

Pierrefonds Şatosu, Orta Çağın karakteristik askeri savunma kalesi özelliklerini taşımaktadır. 19.yy.da  ünlü Fransız restoratör mimar Viollet-le-Duc tarafından renovasyonu ve iç dekorasyonu yapılmıştır.

12.yy. da şatonun bulunduğu yerde bir kale yapısı mevcuttur. İki yüzyıl sonra 1392 de Kral Charles VI, kaleyi kardeşi Orleans Düküne vermiştir. 1393 ‘den 1407 deki ölümüne kadar şato, mimar Jean Le Noir tarafından onarılmıştır.

Şato, 17.yy.da Louis XIII.zamanında, Savaş Bakanı Richlieue tarafından gönderilen grupları ağırlamıştır. İki yüzyıl boyunca harabe olarak kalan şato, 19.yy.da Napoleon I.tarafından satın alınmış, 1832’nin ağustosunda ilk Belçika kralı olan Léopold de Saxe-Cobourg Gotha’nın düğününe ev sahipliği yapmıştır.

1848 yılında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Pierrefonds Şatosu, ulusal anıt olarak tespit edilmiştir.

Louis-Napoléon Bonaparte, 1850 yılında şatoyu ziyaret ederek imparator olarak, mimar Violet-le-Duc ‘ten şatonun restore edilmesini istemiştir. Maliyetin yüksek oluşu ve Violet-le-Duc’ün 1885 de ölmesi üzerine salonların dekorasyonu bitirilememiştir.

Günümüzde pek çok filme sahne olan şato, özellikle son üç yıldır BBC kanalı tarafından çekilen Merlin dizisi ile yeniden popülerlik kazanmıştır.

Kaynak : www.wikipedia.org,
http://pierrefonds.monuments-nationaux.fr

 

kuzey-fransa-nisan-2011

kuzey-fransa-5-gun-pierrefondsle-bourget

 

Paylaşın: