Çocukla Geziyorum

NİCE – COTE D’AZUR – Eylül 2015

nc klj için1

Mutlaka dolaş     : Nice, Promenade des Anglais’de mutlaka dolaş.

Mutlaka gez         : Montecarlo Casino’sunu mutlaka gez.

Mutlaka kal         : Éze kasabasında mutlaka bir gece kal.

Mutlaka sür         : Monaco’da üst sınıf yaşamların izini mutlaka sür.

 Mutlaka satın al : St.Paul de Vence’dan bir sanat eseri mutlaka satın al.

Mutlaka kokla      : Antibes tarihi şehirde Akdeniz’i mutlaka kokla.

Mutlaka düşün    : Villefranche’da cenneti bulduğunu mutlaka düşün.

Mutlaka hayal et : Cannes, Palais des Festival önünde kırmızı halıda yürüdüğünü

mutlaka hayal et.

21 Eylül Pazartesi – 26 Eylül Cuma 2015

Gittiğim ilk yurtdışı şehirlerinden biridir Nice. Okul zamanı Fransız liseleri olarak bir ay kalmıştık da ne yapmıştık bir türlü hatırlayamıyorum. Sanırım ilgi alanım o zamanlar bulunduğum kentin özelliklerinden ziyade birlikte olduğum insanlara yönelikti.

İş hayatımda, her yıl Cannes şehrinde düzenlenen ve yapı sektörünün önemli fuarlarından biri olan MİPİM için tekrar ziyaret ettim Nice’i. Bu sefer de ilgim, birlikte gelip gezdirmek zorunda olduğum kişilere yönelikti ama benim dimağımda yer etmiş kısa bir rehberli tur da yapmıştık.

Bu sefer çocuklarla kısa bir bayram kaçamağı yapalım dedik. Güney Fransa tüm dünyanın tercih ettiği bir sayfiye yeri aslında, özellikle üst sınıf gelir grubu tarafından hayli ilgi görüyor. Bu nedenle çocuklara ve çocuklu ailelere yönelik olduğunu söylemek zor.

Artık ilerleyen yaşları nedeniyle çocukların salt eğlenceden yavaş yavaş uzaklaşıp biraz daha genel kültüre ve hayat deneyimine yönelmiş olmalarını fırsat bilerek Nice’de sıkılmayacaklarını umduk. Bölgenin ortaçağ kasabaları Eze ve St.Paul’de geçmiş zaman hikâyelerini, Monaco’da prens ailesinin gençliğimizin sansasyonlarla dolu magazinsel öykülerini anlattık. Montecarlo’da lüksün aristokrat boyutlarını, Juan-le- Pince’de  günümüz pop kültürünün Avrupa ayağı yansımasını gösterdik.

En önemlisi , yeryüzünde bahşedilmiş cennet misali Akdeniz kıyılarının, tüm dünyadan artist ve sanatçıları kendine çeken ilham verici güzelliğini görsünler istedik….

nice-1-gun-nice

nice-2-gun-eze-villefranche-beaulieu-sur-mere

nice-3-gun-monaco-montecarlo

nice-4-gun-antibes-cannes

 

 

 

 

Paylaşın: