Çocukla Geziyorum

Thor – NORVEÇ

Thor; İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrısıdır.

İki sihirli nesneye sahiptir. Bu nesnelerden biri Mjöllnir’ dir. “Miyolnir (Myol-neer)” diye okunur. Mjöllnir, adının anlamı “parçalayıcı” olan kocaman bir çekiçtir. Çekici Brokk ve Eitri isimli, iki cüce kardeş yapmışlardır. Çekiç yapılırken ,Loki sinek kılığına girip cüceleri ısırarak rahatsız edince, bir kaza olmuş, çekicin sapı kısalmıştır.

Bu iki cüce ayrıca bu çekice birçok farklı özellik vermiştir. Çekiç, Thor’un onu kolayca saklayabilmesi için küçülebilir. Ayrıca bir bumerang gibi, bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve sahibinin ellerine geri döner. Thor, kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner. Fırtınaları çekici ile kontrol eder, yağmurları onunla yağdırır. Çekici ile evlilikleri ve nesneleri de kutsayabilir.

Onun güçlü olmasını sağlayan bir diğer sihirli nesne de altın bir kemerdir. Bu kemeri takar takmaz gücü ikiye, hatta üçe katlanır.

Ayrıca Thor’un iki tane keçisi vardır. Bu keçilerden birinin adı Tanngniost (Diş Çatırdatan) diğerinin adı da Tanngrisnir (Diş Gıcırdatan)dır. Bu keçilerin çektiği arabası yerde de gökte de gidebilir.

Thor, Odin ve Jord’un oğludur. Odin’den sonra gelen en önemli tanrı olarak kabul edilir. “Altın saçlı tanrıça” Sif ile evlidir.

Kaynak : www.wikipedia.org

danimarka-norvec-kasim-2010

oslo-5-gun-city-centervigeland

 

Paylaşın: