Çocukla Geziyorum

Türk Tarihinde Bursa ve Güzellikleri

images

untitledBursa dediğimiz zaman aklınıza ilk olarak neler geliyor? Uludağ, kestane şekeri, iskender ve daha birçok şeyi sıralayabiliriz. Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, Türk ve Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip.

6 Nisan 1326 tarihinde Orhan Gazi tarafından fethedilen ve Osmanlı topraklarına katılan Bursa o günden bu yana her zaman önemli şehirlerden biri olmuştur. Bursa fethedildikten sonra Osmanlı’nın başkenti olan Söğüt, buraya taşındı. 1365 yılında fethedilen Edirne bu unvanı Bursa’dan aldı. Fakat tahta çıkma gibi birçok tören Bursa’da gerçekleştiği için sembolik olarak başkent olmaya devam etti.

imagesBursa, MÖ 4. yüzyılda Bitinya devleti kurulana kadarki geçen zamanda çeşitli koloniler egemenliği altında yaşamıştır. Bursa’ya yakın tek yerleşim birimi olan kent ise Cius (Gemlik)’ti. Bu bölge daha sonra sırasıyla Lidyalıların ve Perslerin egemenliği altına girmiştir. Birçok savaş ile tahrip olan bölgede ilk kez bağımsız Bitinya devleti kuruldu.

Bursa ilk kuruluşunun Bitinya Kralı İkinci Prusias tarafından yapıldığı bilinir ve onun ismini taşır. Bu isim zamanla “Brousse” ve “Brus” olarak zikredilmiştir. Osmanlı’nın fethinden sonra Bursa ismini aldı. Ilıpınar Höyüğü kazılarında ise images6P78ZNEFMÖ 5200 yıl öncesinden kalıntılara rastlanmıştır. Bu sebeple Bursa’nın bilinmeyen çok eski bir tarihi olduğu düşünülüyor.

Bitinya Krallığı Roma’ya bağlanmasından sonra çok uzun yıllar Roma egemenliği altında kalan şehir Osmanlı tarafından fethedilene kadar Bizans şehriydi.

Bursa, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Yunan işgaline kadar sürekli olarak gelişen bir şehir oldu. Kurtuluş Savaş’ında Büyük Taarruz sonrası 11 Eylül 1922 yılında şehir Yunanlılardan temizlendi. Cumhuriyet’in kurulmasından sonra eski günlerine geri dönen şehir günümüzde hala Türkiye’nin en önemli ve en lokomotif şehirlerinden biri. Bursa Atatürk’ün de en sevdiği şehirlerden biriydi. untitlAta, 18 kezBursa’yı ziyaret etmiştir. Kurtuluş Savaşı sonrasında ilk ziyaretini yine Bursa’ya yapmıştır. Hasta haliyle bile vefat ettiği yıl olan 1938 yılında son kez Bursa’ya gelmiştir. 1933 yılında yine Bursa Nutku’nu bu şehirde yapmıştır.

Yeşil Bursa için tarih kokan bir şehir dersek en doğru tanımlamayı yapmış oluruz. İstanbul’dan sonra en çok tarihi eser Bursa’da yer alıyor. Zamanın en büyük mimarları Bursa Okul’undan yetişmiştir.  Alaaddin Camisi, Ahi Hasan Mescidi, Hüdavendigar Camisi, Şehadet Camisi ve Ulu Cami saymakla bitmeyecek Osmanlı eserleri yer alıyor. Osmanlı’nın en önemli padişahlarından Osman Gazi ve Orhan Gazi türbesi Bursa’da bulunuyor.

imaDiğer önemli tarihi eserlerden bazılarını sıralayacak olursak: Lala Şahin Medresesi, Hüdavendigar Medresesi, Kaza Hanı, Pirinç Hanı, İpek Hanı, Kapalı Çarşı, Bedesten Çarşısı’dır. Bursa Kalesi ve Işıklar Askeri Lisesi binasını da görmenizi tavsiye ederiz.

Bursa’da yetişmiş Türk tarihi açısından çok önemli isimler bulunuyor. Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Bursalı Mehmet Tahir, Karacabey, Geyikli Baba, Vani Mehmet Efendi, Ulubatlı Hasan bunlardan sadece bazılarıdır.

Günümüzde ise Bursa Türkiye’nin en önemli sanayi ve tekstil şehirlerinden biri durumundadır. Birçok otomotiv kuruluşu  otomobil, tren vagonu, otobüs ve yedek parça üretimini Bursa’da yapıyor. Sanayi dışında Türkiye’de ve dünyaca ima667sünlü tekstil markaları üretimini Bursa’da yapıyor. Bursa binlerce insana istihdam sağlayan bir şehir konumunda. Tarihte ilk havlu üretiminin Bursa’da yapıldığı söylenir.

Bursa’ya ait birçok yöresel lezzet bulunmakta. Bunlardan en bilinenleri İskender Kebabı ve kestane şekeridir. Bursa’ya yolunuz düştüğünde bu lezzetleri kesinlikle es geçmeyin.

Bursa’nın iklimi için genelde ılıman bir iklime sahiptir diyebiliriz. Kuzey bölümü Marmara iklimine sahip ve ılımandır fakat güney bölümü yani Uludağ ve civarı sert bir iklime sahiptir. Türkiye’nin en önemli kayak merkezi durumunda bulunan un8797edUludağ Bursa’da yer alıyor. Bursa için bu koca dağın eteklerine kurulmuş yemyeşil bir şehir diyebiliriz. Kışın kayak sporu meraklıları bolca Bursa’yı ziyaret ediyor.

Ulaşım açısından merkezi bir şehirdir. İstanbul’dan İDO ile ulaşım sağlanmakla beraber. Bursa Uçak Bileti alarak hava yolu ile ulaşım sağlanabilir. Sunexpress başta olmak üzere birçok hava yolu şirketi Bursa seferleri düzenliyor. Tarihi ve yemekleri ile ünlü bu şehri herkesin ziyaret etmesini öneririz.

untitled709

 

Paylaşın: