Çocukla Geziyorum

GAZİANTEP – Gaziantep Yemek Kültürü

Gaziantep yemek kültürü ne kadar kısaca anlatayım deseniz de içinden çıkılacak, basitçe geçiştirilecek bir konu değil. Yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlerin oluşturduğu birikimden mi yoksa sadece bölgenin havasından suyundan, ürün çeşitliliğinden mi bu kadar zengin bir mutfağa sahip olunmuş, bu  uzmanların cevap vereceği bir konu.
Ama Antep mutfağını kebaptan ve baklavadan ibaret sanmak büyük  cahillik. Sanıldığının aksine sebze ve yeşilliklerinde bolca kullanıldığı Antep mutfağında meyva ile yapılan kebap dahi mevcut. ( Yenidünya kebabı ) Antep tatlılarını da, kuru baklavadan ibaret düşünmeyip, üzümün yani pekmezin de sofralarda  yaygın kullanımı olduğunu bilmek gerekir.
Antep mutfağı bir hazine, adeta bir güzel sanat. Tatlılar, çorbalar, kebaplar, hamurişleri, köfteler, et yemekleri, dolmalar, yoğurtlu yemekler, sebzeli yemekler. Tüm malzemelerin ve pişirme tekniklerinin cömertçe kullanıldığı, tüm yemeklerin özen, sabır ve maharet gerektirdiği çok özel bir mutfak.
Gaziantep Mutfağı, benim gibi sadece yiyici olanların anlatamayacağı kadar büyük bir zenginliğe sahip, başlı başına bir uzmanlık konusudur. Bu nedenle ben sadece bir kaç naçiz tavsiye ile konuyu genelleyerek bırakmayı, bu büyük mutfağa haksızlık yapmamak adına daha doğru buluyorum…
Köftelerden – İçli köfte, çiğ köfte, malhıtalı köfte, ekşili ufak köfte
Kebaplardan – Kuşbaşı, sebzeli, kıyma, altı ezmeli, patlıcan, simit, soğan ve cağırtlak kebabı, alanazik
Çorbalardan – Maş çorbası, alaca çorba
Ayrıca – dolama, saçma tavası, haylan kabağı, firik pilavı, şiveydiz, peynirli börek, şekerli börek, katmer, yuvarlama, acur turşusu, yeşil zeytin piyazı, muhammara, beyran, illaki lahmacun ve baklava çeşitleri özellikle önereceklerimdir.
Restaurant olarak :
İMAM ÇAĞDAŞ – Gaziantep mutfağının duayeni, Antepliler arasında kebap fabrikatörü olarak tabir edilir. Etin işlemede ve pişirmede son noktaya geldiği yer olarak özetlenebilir.
ÇAVUŞOĞLU – Özellikle lahmacununu ve havuç dilimini yemeniz hararetle tavsiye olunur.
KARŞIYAKALI HALİL USTA – Bu son derece mütevazi bilenin geldiği mekanda, oturacak yer bulabilirseniz ve eğer geç gitmezseniz, etler bitmeden, küşneme veya kuşbaşı yemeniz özel bir tavsiyedir.
ORKİDE PASTANESİ – Sabah kahvaltı için katmerinden sipariş verip, fıstıklı kurabiyesinden almadan dönmemek gerekir.
AKŞAM SİMİT FIRINI – Peynir altı suyu ile yapılan Antep’e özgü bir çeşit tuzlu  olarak kabul edilebilecek ‘’kahke’’ çocuklarında hoşlanarak yiyecekleri bir  kurabiyedir.
GÜLLÜOĞLU – Yeni çıkmış bir dolama yerinde yenilip, fıstık ezmesi de yanında götürmek için alınabilir. Tuzlu fıstıklarının  özel seçilmişlerden olduğunu ayrıca belirtmeliyim. Baklava hamurundan yapılan ve İstanbul’da bildiğimiz su börekleri ile alakası olmayan su böreğini de mutlaka tatmanız önerilir.
ALMACI PAZARI – Burada Antep’e özgü çeşitli lezzetlerin en iyilerini bulabilirsiniz. Biber salçası, pul biber, fıstıklı muska, besni köpüklü sucuk, cevizli sucuk ( fıstıklısı da var )tahin helvası, leblebili helva v.s.başka yerde emsaline rastlamayacağınız ürünlerdir.
METANET BEYRAN – Bütün bu yemekler ile ilgili güzellikler gözünüzü döndürüp hepsini birden yemeye çalışacağınız için ve  kebaplarda kullanılan koyun eti yağlı olduğu  için kaçınılmaz olarak mide bozulacak. Bu nedenle sabah aç karna mideye ilaçtan daha iyi gelecek ‘’beyran ‘’( kelle etinin sarımsak ve pirinç ile etsuyunda haşlanarak ,pul biber ilavesi ile sıcak içilmesi )içmek tüm bu güzellikleri bir gün daha yiyebilmenizi sağlar.
CINCIK – İçli köftenin pek çok yerde pek çok versiyonunu bulabilirsiniz ama Cıncık ‘da yediğinizin tadını bir daha unutmayacağınızdan emin olabilirsiniz.
CİĞERCİ MUSTAFA – Antep’te cartlak kebabı denilen ciğere de düşkünlük vardır. Genelde akşamları yemeğin üstüne cila olması amacı ile tercih edilir.
GAZİANTEP’TE  ALTERNATİF  YEMEK TURU ÖNERİSİ
Saat 08.00 – Metanet’te beyran iç. Daha geç kalırsan bulamazsın.
Saat 09.00 – Kahvaltıda Orkide Pastanesi’nden katmer ye.
Saat 12.00 – Çavuşoğlu’nda önce lahmacun,ü stüne simit kebabı yada terbiyeli
                            kuşbaşı ye, üstüne havuç dilimi yada özel fıstıklı baklava ye. ( fıstığı
                            daha bol ve iri çekilmiş oluyor ) Hazmetmek için bir zahter iç.
Saat 15.00 – Güllüoğlu’ndan su böreği yerken fıstık ezmesi ve tuzlu fıstık al.
                             Yerin varsa birde dolama ye.
Saat 16.00 – Cıncıktan sipariş verdiğin içli köfteleri al. Pişirilmiş oldukları için
                            uzun süre aynı nefasette buzlukta durabiliyorlar. Yiyebiliyorsan
                            orda ye.
Saat 17.00 – Çayın yanında, Akşam simit fırınından alınmış kahke çeşitlerinden
                           ye.
Saat 19.00 – İmam Çağdaş’ta yuvalama ile başla, soğan kebabı, patlıcanlı kebap
                            veya sebzeli kebap ile bitir.
Saat 22.00 – Ciğerci Mustafa’da cartlak kebabı  ye. ( Mangalda ciğer dürüm )
AFİYET OLSUN….
(Yukarıdaki liste  mecazi bir öneridir, kesinlikle tek bir gün içinde denemeyin . )
Paylaşın: