Çocukla Geziyorum

ZERMATT – 1.gün Yol, ZERMATT

zermatt

27 Ocak Salı 2015

images[4]THY’nin 11.45 uçağı ile Cenevre’ye uçuyoruz ve bütün bir günümüz yolda geçince, daha erken uçağa bilet almamış olmanın bir hata olduğunu anlıyoruz. Uçuş Alp dağlarının üzerinden seyrederek güzel manzaralar sunuyor ama yemekler yine patlıcan. THY’nin  yemekleri bozmuş olduğu fikrine artık kesin kanaat getirmiş durumdayız. Bu fikri söylediğimiz hostes ‘’ yok hep aynı ‘’ diyor ve zaten sorunun da hep aynı olması konusunu anlayamıyor.

İner inmez, tren garı Cenevre Havaalanının bitişiği ve ‘’Bütün trenler Cenevre’de durur’’ sloganı gibi pek çok imagestren de Cenevre Havaalanına uğruyor. Cenevre Havaalanı ile Cenevre arasındaki tek durakta ise kontrol yapılmıyor yani ücretsiz binebiliyorsunuz.

Kontuardan tren bileti alıyoruz ama beklemek istemeyenler için otomatlarda var. Gideceğimiz Brig yönünde yarım saatte bir tren olduğu için acele etmiyoruz, her saatin 24 geçesi ve 13 kalası. Bir Türk için şaka gibi bir dakiklik. Brig yönünde gidip Visp’de inerek dağ trenine aktarma yapıp Zermatt’a ulaşacağız.

imagesQP5SZFQMToplam 3.5 – 4 saatlik bir yolculuk olacak bu, o yüzden su, içecek, ıvır zıvır v.s. almakla oyalanınca Brig trenini 1 dakika ile birazda bilerek kaçırıyoruz. Yarım saat sonra olması gereken tren ise olmayacak şekilde geç kalarak neticesinde iptal oluyor ve yarım saat nolacak dediğimiz bekleme süresi oluyor  bir saat.

Bir saatin sonunda nihayet bindiğimiz tren, Leman Gölü boyunca ilerleyerek Lausanne, Vevey, Montreux ve Martigny üzerinden gidiyor. Vevey ve Montreux, İsviçre’nin en çok sevdiğimiz yerleri ve ihtiyarlayıncagezeceğim.com listemizin ön sıralarındalar.

images7RQHQKFRİki buçuk saat sonrasında ulaştığımız Visp’te inerek tekrar bir başka trene, bir çekişli dağ trenine aktarma yaparak, 1 saat 10 dakika süren Zermatt’a çıkışa başlıyoruz. Araba kiralayarak gelmek de mümkün ama neredeyse kapı önüne kadar gelen trenler varken etrafı seyrederek gelmek bizim tercihimiz oluyor. Tek sorun trenler arası bavulları ve kayakları kısa bir mesafe taşımak.

 

10801891_1000717406624888_4780009270102547003_n[1]

Zermatt ana tren garı..

Eğer araba ile gelirseniz arabayı ya bir önceki kasaba Tash’da büyük bir otoparka bırakıp Zermatt’a yine aynı tren ile çıkıyorsunuz ya da bir cesaret Zermatt’a kadar geliyorsunuz. Ancak Zermatt’daki otopark küçük ve yer bulamama durumunda geri Tash’a dönmek zorundasınız çünkü Zermatt ‘’car free’’ yani özel taşıt araçlarının kullanılmasının yasak veya sınırlı olduğu bir kasaba.

Gözlerimiz arasa da kış olduğu için ortalarda gözükmeyen ineklerin olmadığı İsviçre’nin geçtiğimiz bölge itibarı ile her yere yayılmış ve üzeri hafif karla kaplanmış nizami üzüm bağları manzarası ile  geçen yaklaşık dört saatlik yolculuğun ardından gardan çıkar çıkmaz karşımıza bir Türk taksici çıkıyor.

zermattBiraz bozukça olan Türkçesi ile çok yakın olan otelimizi tarif ediyor ve oteli arayarak shuttle göndermelerini istiyor. Tabii bu arada bu bahsedilen araçların hepsi elektrikli arabalar ve küçük kübik formları ile bir lego maketi havası veriyorlar.

Otelimiz Alpen Resort Otel, Best Western grubuna bağlı, üç ayrı binadan oluşan dört yıldızlı bir otel. Zermatt’taki otellerin çoğunda olduğu gibi havuz , sauna, spa, kayak odası gibi ilave fonksiyonlar zemin altında ve bu üç binada böyle zemin altından birbirine bağlanmış oluyor.

zermattKısa bir yerleşme sonrası, tanımak için çıktığımız çarşıda saat 19.00’u geçtiği için sadece 20.00’de kapanan marketler açık. Spor mağazasından çok saat mağazası olduğunu görünce nereye bakacağını şaşırmış olan eşimi zapt etmeye çalışırken karşımıza yine bir Mc Donald’s çıkıyor.

Tam, çocukları gezilerimizde ilk gün klasiği Mc Donalds yemekten vazgeçmeleri konusunda ikna etmişken, ikinci gittiğimiz yerde de karşımıza özellikle çıkması, ya ilahi bir irade sınavı ya da ilahi bir alay.

İrade sınavlarının çoğundan kaldığımız için bu sınavı da takan olmuyor, giriyoruz ve bir de bir Alp kasabasında hamburger yemeyi denemiş oluyoruz diyerek yaptığımıza bir kılıf uydurmaya çalışıyorum. Mc Donalds bana sponsor olsaydı şimdi bütün gezilerin masrafı çıkmış olurdu herhalde.

Zermatt

zermattZermatt, İsviçre’nin Valais kantonunda Almanca konuşulan kesimin Visp bölgesinde 5800 nüfuslu bir dağ kasabası. İsviçre Alplerinin en ünlü dağcılık ve kayak merkezlerinden biri.

19.yy. ortalarına kadar tarımla uğraşan bölge,1865 yılında İngiliz dağcı Edward Whymper’in Matterhorn’un zirvesine çıkmasından sonra, dağcıların akınına uğramış ve pek çok turistik tesis açılmış. Dağa çıkan yedi dağcıdan sadece üçünün geri dönebildiği dramatik hikaye, kasaba merkezindeki Matterhorn Müzesinde görülebiliyor.

Visp istasyonundan bindiğimiz Glacier Express treni ile gidilen yol boyunca yar images94DEOAS1alan Randa ve Tash kasabaları, Zermatt’a göre daha küçük olduğu için daha ekonomik seçenekler sunuyor. Özellikle yaz aylarında dağlarda gezinti yapmak isteyenler buraları tercih ediyorlar.

Zermatt’ ta ise üç ayrı tepe doğrultusunda kayak pistleri bulunuyor; Rothorn, Gornergrat ve Matterhorn Glacier Paradise. Her üç tepeyi kapsayan toplu ‘’ zermattMatterhorn ski paradise ‘’ bileti alabileceğiniz gibi tepenin arka tarafı olan İtalya’daki Monte Rosa pistlerini de kapsayan iki bölge bileti de alabiliyorsunuz.

Kleine Mattterhorn’un arka yüzünden, Breuil-Cervinia isimli İtalyan kayak kasabasına ulaşılabiliyor ve sadece kayarak ulaşılabiliyor yoksa karayolu için Milano en yakın merkezi nokta.

Her iki tepeye teleferik ile çıkılabiliyorken sadece Gornergrat’a kasabanın tren garının karşısındaki gardan, Gornergratbahn tren yolu ile çıkılabiliyor, çünkü bu rotada istasyonlar üzerinde oteller var.

zermattÖzellikle yeni başlayanlar ve orta seviyede olanlar için Zermatt bir cennet çünkü pistler devasa boyutlarda geniş ve yorucu eğimlere sahip değil. Elbette tepe noktalarda nispeten zor pistler yer alıyor.

Zermatt kasabası oldukça büyük bir dağ kasabası çünkü sadece oteller değil yaşayan nüfüs da eteklere yayılmış durumda. En fazla beş katlı, ahşabın yoğun kullanıldığı cepheleri olan, üçgen çatılı evler hakim kasabaya. Bazı küçük yapıların tamamı iri siyaha yakın koyu renk kalastan, yeni yapılar ise  zermattmodernleştirilmiş ahşap elemanlarla bezeli. Hemen hepsindeki ortak özellik geleneksel dağ evi havasının verilmesi için ahşabın kullanılması ve üçgen çatının olması.

Kasaba sınırları içinde yer alan, koyun ve özellikle keçi çiftliklerini teleferik ile çıkarken görebiliyor, el değmemiş yamaçlarda kar üzerinde keçi izlerini takip edebiliyorsunuz.

Yeme-içme, İsviçre ve İtalya ağırlıklı, pastasından ( makarna )pizzasına her çeşit İtalyan yemeği ve ‘’Fondue, raclette, roschtie ‘’ gibi klasik İsviçre spesiyaliteleri pek çok restoranda mevcut. Fazla beş yıldızlı otel yok ama geniş bir yelpazede konaklama seçenekleri var.

zermattÇarşıda Coop, Migros ve Müller olmak üzere üç market bulunuyor, spor mağazaları, saat mağazaları, çikolatacılar ve hediyelik eşya mağazaları tabii ki çarşının olmazsa olmazı. ( www.zermett.ch )Hava kirliliği olmaması için araç kullanılmayan kasabada elektrikli servis otobüsü istasyonlar arası bir ring sefer ile kayakçıları taşıyor. İnanılmaz sevimli görülen elektrikli taksiler,  indi-bindi 12 İsviçre Frangı ( CHF )

Uzun bir yoldan geldik diyoruz ve ilk günümüzü  fazla uzatmadan otele dönerek yarın için güç toplamanın yerinde olacağına karar veriyoruz. Merhaba Zermatt…

 

zermatt-2-gun-sunnegga-matterhorn

zermatt-3-gun-sunnegga-zermatt

zermatt-4-gun-sunnegga-gornergrat

 

IMG_5577

Paylaşın: