Çocukla Geziyorum

BORDEAUX – Ekim 2014

brdx klj1

 

Mutlaka inanama : Dune du Pilat’da o kadar kumun nereden geldiğine

inanama.

Mutlaka tek at : Yıllanmış bir Armaniac’tan mutlaka bir tek at.

Mutlaka yut : En azından bir çiğ istridye mutlaka yut.

Mutlaka iç    : 1945 Petrus’tan mutlaka iç. ( Hadi bakalım )

Mutlaka oku : La Rochelle kule hapishanesinde mahkumların baş

harflerini mutlaka oku.

Mutlaka beğen : St. Emilion’un tarihi kasabasını mutlaka beğen.

Mutlaka uğra : Cognac kasabasının yüzyıllık konyak şatolarından birine

mutlaka uğra.

02 Ekim Perşembe – 06 Ekim Pazartesi 2014

Bir tesadüf eseri olarak Fransa’da marketten aldığımız bir 2008 St.Emilion Chateau Laroque Grand Cru Classé şarabının nefasetine vurulduğumuz ve şimdiye kadar böyle bir şarap içmemiş olduğumuz için Fransa’nın dünyaca ünlü Bordeaux Bölgesinde yer alan St.Emilion isimli nadide kasabayı ziyaret etmeyi takıntı yapıyoruz.

Aslında ana hedefimiz bir bağ bozumuna katılabilmek iken yüzlerce şarap üreticisinin olduğu bir bölgede üstelik çocuklarla nasıl bir organizasyon yapmak gerektiğini tam olarak kestiremiyoruz.

Bizde kendi yöntemimiz ve gelenekselimiz ile bir gezi planlayıp mütevazi bir şarap turu gerçekleştirelim araya da her zaman olduğu gibi çocukların ilgisini çekebilecek hikayeler sıkıştıralım istiyoruz.

Büyük oğlumun yaklaşan gençlik dönemi nedeni ile, söz konusu olan ne kadar bir gezi de olsa aslında ana tema alkol tüketimi üzerine olduğu için, çocukların olması ince hesaplanması gereken bir konu oluyor. Dikkatin alkol tüketimi üzerine yoğunlaşmaması, bu sektörün çocukların ilgisini çekebilecek hikayelerinin olması zorunlu oluyor.

Alkol tüketmek ya da tüketmemenin insanın kendi özgür iradesi ile vereceği bir karar olduğunu, başkalarına kendini ispatlama aracı olarak kullanmanın abes komikliğini, her şeyde olduğu gibi ifrata kaçmanın zararlarını, alkol kullanmanın çok ciddi kuralları olduğunu ve her şeyden önemlisi şarap, konyak gibi alkollü içeceklerin çok büyük bir ticari sektör olduğunu ve bu konuyu hakkı ile yapan ülkelerden birinin Fransa, dünyadaki en önemli şarap bölgelerinden birinin de Bordeaux olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

Ne kadar St.Emilion bağlarını turlamak olsa da amaç, gezi programı yine kendini aşıyor ve Bordeaux’nun doğu, batı ve kuzey istikametlerine yönelerek yine hareketli bir plan ortaya çıkıyor.

Atlas Okyanusu kıyısındaki kumul tepelerine hayret ediyoruz, Cognac kasabasının en eski konyak şatosunu ziyaret ediyoruz, La Rochelle’de denizciliğin tadına varıp, hapishane kulelerde mahkumların isimlerini tahmin etmeye çalışıyoruz…Ama en çok St.Emilion’un tarihi kasabasını beğeniyoruz…

İçelim, açılalım…

bordeaux-1-gun-bordeaux

bordeaux-sarap-bolgeleri-ve-bordeaux-saraplari

bordeaux-2-gun-bassins-darcachon

bodeaux-3-gun-la-rochelle-cognac

bordeaux-4-gun-st-emilion-libourne

IMG-20141005-WA0007

Paylaşın: