Çocukla Geziyorum

LAPLAND – Şubat 2016

hlski klj için

Mutlaka sür      : Bir Husky kızağını mutlaka sür.

Mutlaka besle  : Bir Ren Geyiğini mutlaka besle.

Mutlaka dene  : Buz tutmuş gölde balık tutmayı mutlaka dene.

Mutlaka katıl  : Bir şaman ayinine mutlaka katıl.

Mutlaka yatma : Bir buz otelde asla gece yatma.

 Mutlaka ye     : Somon’un binbir çeşidini mutlaka ye.

Mutlaka dinle : Helsinki kaya kilisede Sibelius mutlaka dinle.

Mutlaka geç    : Kutup çizgisini mutlaka geç.

30 Ocak Cumartesi – 04 Şubat Perşembe 2016

Bu kış tatil planlarımız kısıtlı bir zamanlamayı gerektirdiği için fazla yorucu olmayan, kayak yapmak ve dağları gezmek için hırpalanmadan bir kış gezisi yapalım istedik ve son zamanların en gözde destinasyonu Lapland’ı ziyaret etmeye karar verdik.

Oldukça araştırma yaptıktan sonra aylarca her yeri kar altında kalan bir ülkede araba kiralama riskine girmek istemeyerek defalarca tövbe etmiş olmamıza rağmen yine bir paket turu tercih etmek zorunda kaldık. Gruptaki insanların rahat zaman dilimlerine ve rehberin üşengeçliğiyle aşağılayıcı tavırlarına maruz kalmış olmak bile gittiğimiz yerin güzelliğinden dolayı çok fazla keyfimizi kaçırmadı.

Finlandiya küçük, mütevazi fakat son derece modern ve düzenli kimliğiyle bizi şaşırttı. Daha geleneksel ve kapalı bir ülke beklediğimizi itiraf etmeliyim. İnsanların sakin kendi halindeliği kuzey insanlarını bir kez daha sevmemize sebep oldu. İskandinav insanlarını ana karalı Avrupalılardan daha çok sevdiğimizi fark ettik.

Sonsuz beyazın hüküm sürdüğü, sıcaklığın sıfır derecelerde bile seyretmediği, kışın doğal bir yaşam şekli olduğu bu ülkenin önemli bireyleri olan Husky köpeklerine ve Ren geyiklerine de bayıldığımız tartışmasız. Uzun süre yaşasak her yıl intihar eden 600 kişi arasına girer miydik bilmiyorum ama daimi sıcağın hüküm sürdüğü ülkemizin, daimi lodoslu kenti İstanbul’dan sonra beyaz soğuk ve karın iyi geldiğini söylemeliyim….

lapland-1-gun-helsinki

lapland-2-gun-rovaniemi

lapland-3-gun-husky-point-rovaniemi

lapland-4-gun-kemi

lapland-5-gun-santa-claus-village-ren-geyigi-ciftligi-glas-igloos

IMG-20160203-WA0027

 

Paylaşın: